Facebook pracuje nad logowaniem za pomocą rozpoznawania twarzy

Facebook podobno pracuje nad oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy. Ten sposób weryfikacji tożsamości ma lepiej chronić konta użytkowników przed nieuprawnionym dostępem.
Facebook
Facebook

O nowym pomyśle serwisu poinformowała Jane Manchun Wong blogerka zajmująca się m.in. testowaniem aplikacji. Na swoim twitterowym koncie opublikowała screen, pokazujący logowanie do Facebooka za pomocą rozpoznawania twarzy. Aby móc się zalogować w ten sposób, użytkownicy zostaną poproszeni o zrobienie sobie kilku zdjęć pokazujących twarz z różnych stron.

Według Wong nagranie będzie przechowywane maksymalnie przez 30 dni, by ostatecznie, po potwierdzeniu tożsamości, zostać usuniętym z bazy serwisu. Deklaracja tak krótkiego czasu przechowywania w serwisie z pewnością jest powiązana z karą, jaką w tym roku nałożyła na Facebooka Federalna Komisja Handlu, która zarzuciła portalowi lekceważący stosunek do prywatności użytkowników. Między innymi z niepokojącymi praktykami związanymi z rozpoznawaniem twarzy na umieszczanych w serwisie zdjęciach. 5 mld dol. kary poskutkowało tym, że we wrześniu br. Facebook zmienił zasady dotyczące działania funkcji rozpoznawania twarzy na zdjęciach i sugestie dotyczące ich tagowania. Federalna Komisja Handlu nakazała Facebookowi bowiem „wyraźne powiadomienie o korzystaniu z technologii rozpoznawania twarzy oraz uzyskanie wyraźnej zgody użytkownika przed każdym jej użyciem”.