Facebook usuwa posty, w których pojawia się nazwisko sygnalisty występującego przeciw Trumpowi

Facebook Inc. przyznał, że usuwa wszelkie posty, w których pojawia się nazwisko sygnalisty, który ujawnił kontrowersyjną rozmowę prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, która miała miejsce 25 lipca tego roku. Facebook wystosował to oświadczenie po artykule, jaki opublikowany został przez serwis Breitbart News, w którym podano, że zidentyfikowano informatora. Breitbart News poinformował, że użytkownicy FB, którzy próbowali przeczytać wspomniany artykuł otrzymali wiadomość, że treść jest niedostępna. Wówczas FB potwierdziło, że blokuje ten artykuł oraz inne wpisy, w których pojawia się nazwisko sygnalisty. 
Trump
Trump

„Wszelkie wzmianki o nazwisku potencjalnego informatora naruszają naszą politykę. (…)Usuwamy wszelkie wpisy zawierające nazwisko potencjalnego demaskatora i zmienimy tę decyzję, jeśli jego nazwisko zostanie szeroko opublikowane w mediach lub użyte w debacie publicznej” – oświadczył FB w odpowiedzi na zarzuty serwisu Breitbart News.

[banner slot=”text”]

W tym przypadku mowa jest o sygnaliście, urzędniku wywiadu, który złożył skargę dotyczącą rozmowy telefonicznej prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, która miała miejsce 25 lipca br. Donald Trump poprosił wówczas Zełenskiego o wznowienie śledztwa dotyczącego Huntera Bidena, syna Joe Bidena, prawdopodobnego rywala urzędującego prezydenta w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Ta skarga, a następnie opublikowanie odtworzonego z notatek zapisu rozmowy, spowodowały, że prezydentowi stawia się zarzut wywierania presji na inne państwo w celu skłonienia go do ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie. Prezydent nalega na podanie nazwiska sygnalisty. Po opublikowaniu stenogramu rozmowy przez Biały Dom Partia Demokratyczna zdecydowała się na zainicjowanie impeachmentu Donalda Trumpa, czyli procedury zmierzającej do oskarżenia go o „ciężkie przestępstwa i wykroczenia”, która może spowodować usunięcie Donalda Trumpa z urzędu.