Fotowoltaiczne szyby dla samochodów

Fotowoltaiczne szyby przeznaczone dla samochodów planuje produkować polska firma ML System. Odpowiednio przygotowane szyby ze szkła laminowanego będą mogły produkować energię elektryczną do ładowania akumulatorów pojazdów lub bezpośredniego wykorzystania przez energochłonne układy klimatyzacji, chłodzenia czy po prostu świateł mijania. Firma otrzymała już homologację Transportowego Dozoru Technicznego dla dwóch rodzajów dwuwarstwowych szyb ze szkła laminowanego z możliwością zastosowania graweru laserowego lub nanowarstw wykonanych z kropek kwantowych. Energia pozyskana z nanowarstw może być stosowana do ładowania akumulatorów pojazdów, ale także na bieżąco być wykorzystywana przez energochłonne układy klimatyzacji, chłodzenia czy po prostu świateł mijania.
Fotowoltaiczne
Fotowoltaiczne

Fotowoltaiczne
Transparentna szyba fotowoltaiczna nie tylko będzie dawała prąd, będzie również mogła świecić – emitować światło w dowolnym kolorze. (źr. ML System)

Prąd elektryczny może być wytwarzany wszędzie tam gdzie mamy światło. Przyszłością są transparentne ogniwa fotowoltaiczne, które były w obszarze zainteresowania od wielu lat, a perspektywa ich wykorzystania zmieniłaby całkowicie podejście do odnawialnych źródeł energii.
źr. ML System

Nie ma  też znaczenia, czy samochód będzie się poruszać, czy będzie stać na parkingu. Jedynym warunkiem dla pozyskania energii jest to, by przebywał w słońcu. Przy okazji kropki kwantowe, odbierając energię, spowodują, że pojazd będzie się mniej nagrzewać. A to znaczy nie tylko zysk związany z pozyskaniem energii, ale także oszczędność na klimatyzacji.

ML System, będąc polską firmą, otrzymał 16,9 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na komercjalizację innowacyjnej szyby zespolonej z powłoką selektywną, która także znajdzie zastosowanie w branży transportowej, a ponadto budowlanej i stolarki okiennej.

Jeśli firmie uda się wprowadzić produkt na rynek, to kto wie, być może w naszych domach pojawią się okna, które będą źródłem dodatkowej energii.

Więcej:fotowoltaika