JavaScript i Python najpopularniejszymi językami programowania na GitHubie

JavaScript i Python rządzą na GitHubie, który przeżywa prawdziwy rozkwit. Przez ostatni rok do platformy dołączyło 10 milionów nowych programistów. W tym czasie powstało ponad 44 milionów nowych repozytoriów. Co ciekawe, tylko 20 procent programistów to Amerykanie. Dużą grupę stanowią programiści z Chin, Indii i Niemiec, ale również zauważalny jest wkład Polaków w rozwój oprogramowania, często tworzonego na licencjach open source. Programiści coraz częściej korzystają też z darmowych prywatnych repozytoriów na GitHubie.
JavaScript i Python najpopularniejszymi językami programowania na GitHubie

Najpopularnejszym językiem programowania na GitHubie pozostaje JavaScript (graf. GitHub)

Najpopularniejszymi otwartoźródłowymi frameworkami na GitHubie są biblioteki JavaScript Lodash, Express.js i narzędzie do debugowania składni tego języka (także w przeglądarce internetowej). Każde z tych narzędzi zostało wykorzystane w 4 milionach innych repozytoriów. Nie jest też zaskoczeniem, że jednym z najpopularniejszych projektów na GitHubie jest napisany w Pythonie TensorFlow. W jego rozwój zaangażowało się przez ostatni rok 10 tysięcy osób, a wliczając także projekty zależne, sztuczną inteligencją Google zajmowało się 25 tysięcy programistów. Innymi projektami open source, które cieszą się dużą popularnością wśród programistów są m.in. edytor VS Code, dokumentacja Azure, a także Flutter, czyli biblioteka Google do tworzenia interfejsów aplikacji działających pod różnymi systemami operacyjnymi.

Programiści spoza USA stanowią 80 procent społeczności GitHuba. Wśród nich przodują Chińczycy i Hindusi (graf. GitHub)

Należący do Microsoftu serwis GitHub to miejsce sprzyjające rozwojowi oprogramowania, ale także wymianie wiedzy pomiędzy doświadczonymi programistami jak i tymi, którzy chcą zgłębiać tę niełatwą sztukę. Łącznie, GitHub w ubiegłym roku wykorzystało około 20 tysięcy szkół średnich i uczelni na całym świecie, a programować dzięki materiałom dostępnym w serwisie nauczyło się 1,7 miliona uczniów. Z kolei z oferty GitHub Student Developer Pack korzysta aktywnie już 761 tysięcy osób. | CHIP