Krowy z okularami VR

Programiści ze studia VR, którego nazwy niestety nie podano we współpracy z lekarzami weterynarii i konsultantami ds. praw hodowli dostosowali ludzkie gogle VR tak, by pasowały na krowią głowę. Zmodyfikowany został też obraz wyświetlany zwierzętom. Krowy słabo rozróżniają kolory. Ich świat jest pastelowy. Najlepiej widzą czerwony, trochę gorzej zielony i niebieski. Wyświetlany im na goglach obraz pastwiska letnią porą uwzględniał te subtelne różnice.
krowy
krowy

[banner slot=”text”]

Jak informuje patronujący eksperymentowi Minister Rolnictwa i Żywności Regionu Moskiewskiego (Министр сельского хозяйства и продовольствия Московской области) eksperci odnotowali spadek lęku i poprawę samopoczucia stada. Ale na sprawdzenie, czy zastosowanie okularów VR wpłynie na wzrost produkcji mleka przez krowy trzeba będzie jeszcze poczekać. Jeśli zostanie on potwierdzony, planowane jest rozwijanie pomysłu i zastosowanie go w całym kraju. Testy eksperymentalne zostały przeprowadzone w gospodarstwie RusMoloko w mieście Ramenskoje (region moskiewski).

Hodowcy krów już zauważyli, że komfort zwierząt oznacza lepsze wyniki. W wielu miejscach stosowane są np. automatyczne czochradła dla krów. W oborach można też usłyszeć muzykę klasyczną.

W niektórych dużych gospodarstwach (także w Polsce) używa się już systemów robotycznych, aby zapewnić zwierzętom maksymalnie swobodne poruszanie się po terenie.

Według analizy dobrostanu bydła mlecznego przeprowadzonej przez pracowników Uniwersytetu Wageningen w Holandii warunki środowiskowe mają znaczący wpływ na zdrowie krów, a w konsekwencji na jakość i ilość produkowanego mleka. Odkrycia te potwierdzają również badacze ze Scotland’s Rural College w Szkocji. Na podstawie wywiadów z rolnikami stosującymi różne systemy w celu poprawy dobrostanu zwierząt, sformułowano wniosek, że istnieje związek między emocjonalnym dobrostanem krów a pozytywnym wpływem na produkcję mleka.

Czy nie macie jednak wrażenie, że zamiast fundować zwierzętom zaawansowane okulary VR lepiej byłoby po prostu wypuścić je na pastwisko?

WARTO PRZECZYTAĆ:

Szczury opanowały prowadzenie miniaturowych samochodów

Więcej:VR