Microsoft Japonia: czterodniowy tydzień pracy zwiększa efektywność pracowników

W sierpniu tego roku japoński oddział Microsoftu przeprowadził eksperyment polegający na ograniczeniu do czterech dni pracy w tygodniu. Pracownicy za ten czas dostali pełną wypłatę. Po miesiącu okazało się, że w trakcie trwania eksperymentu sprzedaż wzrosła o prawie 40 proc., zużycie energii elektrycznej zostało zmniejszone o 23 proc., a liczba wydruków spada aż o 59 proc. w porównaniu z sierpniem 2018 r. Jednym słowem czysty zysk dla obydwu stron. Aby “zmusić” pracowników do czterodniowego tygodnia pracy biura były zamykane w czwartek wieczorem. Jednocześnie Microsoft zachęcał swoich pracowników, by do minimum ograniczyli spotkania, tak by były one nie dłuższe niż 30 min. i w miarę możliwości kontaktowali się ze sobą online. Po miesiącu aż 92 proc. osób biorących udział w Microsoft Work Life Choice Challenge 2019 Summer przyznało, że spodobał się im krótszy, choć zapewne bardziej intensywny, czas pracy.
Microsoft Japnia
Microsoft Japnia

W Japonii obowiązuje oficjalnie 40-godzinny tydzień pracy, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Wielu Japończyków pracuje nawet 80 godz. tygodniowo. Nietaktem jest wyjście z pracy, nim uczyni to przełożony. Problemem społecznym jest karōshi, czyli śmierć z przepracowania. Zjawisko to pojawił się ostatnio także w Chinach oraz Korei Płd.

Telewizja Arte poświęciła zjawisku karōshi poniższy reportaż:

Japoński oddział Microsoftu zachęcony wynikami testu planuje podobne zimowe wyzwanie. Nas ciekawi, czy japońscy pracownicy nie oszukiwali troszkę pracując np. zdalnie w domu.

Więcej:Microsoft