Mur Berliński w wersji VR i AR

Dziś mija 30 lat od upadku Muru Berlińskiego. Mur Berliński był 156-kilometrowym systemem umocnień i zasieków dzielących Berlin na dwie części. Dzielił miasto przez 28 lat. Jego budowę rozpoczęto 13 sierpnia 1961 roku z polecenia władz NRD. Miał powstrzymać falę ucieczek obywateli NRD na Zachód. Upadł 9 listopada 1989 roku. Z tej okazji serwis BBC Click przedstawia projekt VR, który powstał na bazie zdjęć z czasów, gdy miasto było podzielone.
Berlin
Berlin

https://twitter.com/BBCClick/status/1193056043414302721

Innym pomysłem na poznanie historii miasta i dzielącego go muru jest aplikacja „MauAR”, w wersji na iOS, berlińskiego programisty Petera Kolskiego. Aplikacja wykorzystuje tak zwaną rzeczywistość rozszerzoną. Po jej zainstalowaniu, każdy kto znajdzie się w miejscu, gdzie przebiegał mur zobaczy, jak wyglądało to  miejsce w czasie jego istnienia. Dzięki “MauAr” poznać historię życia mieszkańców Berlina po obu stronach muru. Opowiada ją dwóch fikcyjnych bohaterów: Andreas z Berlina Wschodniego i Johann z Berlina Zachodniego.

Berlin
MauAR – pomaga zobaczyć, jak wyglądały okolice Muru Berlińskiego, w czasie jego istnienia.

Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą natomiast pobrać The Berlin Wall, aplikację zawierającą m.in. interaktywną mapę pokazującą przebieg muru oraz zdjęcia, pliki audio i informacje o ważnych miejscach między Bramą Brandenburską a Placem Poczdamskim.

Więcej:historia