NASA opublikowała geologiczną mapę Tytana

Tytan to największy księżyc Saturna i jednocześnie jedyne poza Ziemią ciało niebieskie w Układzie Słonecznym, na którym występują akweny. Z tą różnicą, że na Tytanie zamiast wody płynie w nich… etan i metan. To związki organiczne, które na Ziemi występują w postaci lotnej. Na Tytanie z kolei tworzą jeziora. Poniżej możecie zobaczyć najdokładniejszą jak dotąd sporządzoną mapę geologiczną tego księżyca w skali 1: 20 milionów. Niebieskim kolorem zaznaczone są jeziora, których jak widać najwięcej jest na północnej półkuli. Na różowo zaznaczono tzw. labirynty, czyli formacje geologiczne, w których płyną rzeki płynnego metanu.
converted PNM file

converted PNM file

Naukowcy NASA stworzyli mapę geologiczną Tytana (graf. NASA)

W pobliżu równika możemy dostrzec wydmy (fioletowy kolor) i płaskowyże (zaznaczone na żółto). Z kolei od tytanowego równika do biegunów rozciągają się przepastne równiny (zielone obszary). Uczeni z NASA zaznaczyli również kratery, powstałe w wyniku zderzeń z asteroidami. Jak widać, Tytan jest bardzo zróżnicowanym pod względem geologicznym ciałem niebieskim, które kształtują metanowe i etanowe deszcze, które wypełniają rzeki i gromadzą się w jeziorach. Podobnie też jak w przypadku wody na Ziemi, ciecz paruje tworząc chmury.

Mapa została stworzona na podstawie zdjęć i pomiarów jakie sonda Cassini wykonała podczas ponad 120 przelotów w pobliżu Tytana z wykorzystaniem radaru i podczerwieni. Statek kosmiczny swoją misję zakończył we wrześniu 2017, spalając się w atmosferze Saturna. Wcześniej sonda przesłała wiele zdjęć i danych dotyczących tego gazowego olbrzyma, a także jego księżyców. Poza Tytanem, Cassini w okolicy Enceladusa. Ten lodowy księżyc Saturna wystrzeliwuje na dużą wysokość gejzery lodu i pary wodnej. Jak się okazało po przeanalizowaniu danych, zawierają one związki organiczne. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

NASA odkryła związki organiczne na księżycu Saturna

Więcej:NASA