NASA opublikowała geologiczną mapę Tytana

Na podstawie danych jakie zebrała sonda Cassini pomiędzy 2004 a 2017 rokiem, naukowcy NASA stworzyła mapę Tytana. Pomimo, że Ziemia i Tytan są zupełnie różnymi światami, to okazuje się, że na księżycu Saturna zachodzą bardzo podobne procesy geologiczne, właśnie ze względu na oparty na metanie cykl hydrologiczny.

Tytan to największy księżyc Saturna i jednocześnie jedyne poza Ziemią ciało niebieskie w Układzie Słonecznym, na którym występują akweny. Z tą różnicą, że na Tytanie zamiast wody płynie w nich… etan i metan. To związki organiczne, które na Ziemi występują w postaci lotnej. Na Tytanie z kolei tworzą jeziora. Poniżej możecie zobaczyć najdokładniejszą jak dotąd sporządzoną mapę geologiczną tego księżyca w skali 1: 20 milionów. Niebieskim kolorem zaznaczone są jeziora, których jak widać najwięcej jest na północnej półkuli. Na różowo zaznaczono tzw. labirynty, czyli formacje geologiczne, w których płyną rzeki płynnego metanu.

Naukowcy NASA stworzyli mapę geologiczną Tytana (graf. NASA)

W pobliżu równika możemy dostrzec wydmy (fioletowy kolor) i płaskowyże (zaznaczone na żółto). Z kolei od tytanowego równika do biegunów rozciągają się przepastne równiny (zielone obszary). Uczeni z NASA zaznaczyli również kratery, powstałe w wyniku zderzeń z asteroidami. Jak widać, Tytan jest bardzo zróżnicowanym pod względem geologicznym ciałem niebieskim, które kształtują metanowe i etanowe deszcze, które wypełniają rzeki i gromadzą się w jeziorach. Podobnie też jak w przypadku wody na Ziemi, ciecz paruje tworząc chmury.

Mapa została stworzona na podstawie zdjęć i pomiarów jakie sonda Cassini wykonała podczas ponad 120 przelotów w pobliżu Tytana z wykorzystaniem radaru i podczerwieni. Statek kosmiczny swoją misję zakończył we wrześniu 2017, spalając się w atmosferze Saturna. Wcześniej sonda przesłała wiele zdjęć i danych dotyczących tego gazowego olbrzyma, a także jego księżyców. Poza Tytanem, Cassini w okolicy Enceladusa. Ten lodowy księżyc Saturna wystrzeliwuje na dużą wysokość gejzery lodu i pary wodnej. Jak się okazało po przeanalizowaniu danych, zawierają one związki organiczne. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

NASA odkryła związki organiczne na księżycu Saturna

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.