Pracownicy NSO Group, twórcy Pegasusa, pozywają Facebooka

Jak podaje serwis Vice pracownicy izraelskiej firmy NSO Group, będącej producentem oprogramowania Pegasus, pozwali Facebooka w związku z zablokowaniem ich kont. Pracownicy zarzucają Facebookowi, że do blokady bezprawnie wykorzystał dane osobowe, by zweryfikować ich tożsamość i miejsce zatrudnienia. Pozew wystosowany przeciwko Facebookowi złożony został w izraelskim sądzie.
NSO Group
NSO Group

Pegasus
Fragment pisma procesowego skierowanego przeciwko Facebookowi.

Prawnicy reprezentujący zablokowanych przez Facebooka pracowników NSO domagają się zniesienia blokady. Argumentując przy tym, że blokada nałożona na profile tych osób ma charakter egzekwowania “odpowiedzialności zbiorowej”, a jej wdrożenie odbyło się w sposób natychmiastowy i “bez ostrzeżenia”. Konta były prywatne, a jedynym “przewinieniem” osób, które FB zablokowało był związek z NSO Group.

Zamknięcie kont pracowniczych i pozew wystosowany przez pracowników izraelskiej firmy to w istocie element wojny podjazdowej między obiema firmami.

W dokumentach skierowanych do pozwu można znaleźć zrzut ekranu pokazujący wiadomość, jaką dostała jedna z osób, której konto na FB zostało zablokowane. Wiadomość jest krótka, a przekaz jasny: “konto zostało zablokowane w związku z podjęciem kroków prawnych wobec NSO Group”.

NSO Group

W październiku bowiem to Facebook (a dokładnie twórcy WhatsAppa) pozwał NSO Group za wykorzystanie luk w komunikatorze do infekcji smartfonów złośliwym oprogramowaniem szpiegowskim, wchodzącym w skład systemu inwigilacji programu Pegasus. Według FB, NSO wykorzystało tę technikę do śledzenia ponad 1400 osób.

Izraelska firma w opublikowanym oświadczeniu stwierdza, że pozew złożony przeciwko Facebookowi to prywatna inicjatywa jej pracowników, z którą firma nie ma nic wspólnego.