Opona Pirelli poinformuje kierowców o warunkach drogowych

Opona Pirelli nosi nazwę Cyber Tire i ma w środku czujnik, który analizuje stan drogi. Może np. wykryć, czy jezdnia jest mokra lub oblodzona. Następnie informacje te przekazywane są do samochodowego systemu sterowania i wspomagania jazdy, który może dostosować się automatycznie do drogowych warunków.
pirelli
pirelli

Ale to jeszcze nie wszystko. Pirelli chce także wykorzystać w swoim wynalazku technologię 5G. Dzięki niej opona będzie przekazywała dane również do centralnej sieci, skąd będą one dalej rozsyłane samochodom znajdującym się w pobliżu. W ten sposób kierowcy będą wiedzieli jakie za chwilę spotkają warunki drogowe, zanim jeszcze się na nie natkną. Takie informacje z pewnością znalazłyby też zastosowanie w pojazdach autonomicznych.

pirelli
Schemat działania inteligentnych opon i sieci 5G (fot. Ubergizmo)

Pirelli zamierza rozwijać swoje opony do tego stopnia, by w bliskiej przyszłości były one w stanie przekazać więcej informacji np. o liczbie pokonanych kilometrów czy obciążeniu samochodu. Na razie nie wiadomo kiedy Cyber Tires trafią do sprzedaży. Wcześniej w tym roku Pirelli pokazało także serię Italia Track Adrenaline. Jest to linia opon sportowych, które w czasie rzeczywistym monitorują ciśnienie i temperaturę, a także łączą te dane z telemetryką, by poprawić osiągi na torze. | CHIP