Ordo Iuris pozywa Google

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – polska organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie działająca w formie fundacji – pozwał Google, jako właściciela serwisu YouTube, za zablokowanie kanału wSensie.tv. Kanał został uznany za miejsce szerzenia treści szerzących nienawiść względem społeczności LGBT. Na stronie organizacji pojawiła się informacja, że:
Ordo Iuris
Ordo Iuris

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris w imieniu Pawła Lisickiego złożyli pozew przeciwko firmie Google. Powodem jest określenie programów prowadzonych przez dziennikarza jako, rzekomo, szerzących „mowę nienawiści”. Kanał telewizji wSensie.tv, gdzie ukazały się audycje został wcześniej zablokowany przez platformę YouTube. To jeden z wielu przypadków cenzurowania przez administrację portali społecznościowych treści katolickich i konserwatywnych.
źr. Ordo Iuris

Według informacji zamieszczonych na stronie organizacji do Google zostało wcześniej wysłane wezwanie przedprocesowe, w którym Instytut domagał się przeprosin wobec autorów programu. Ze względu na brak reakcji organizacja zdecydowała się złożyć pozew dotyczy o ochrony dóbr osobistych redaktora programu Pawła Lisieckiego. Ordo Iuris domaga się również „zaniechania dalszego naruszania prawa, mianowicie powstrzymania się przez właściciela YouTube od usuwania i blokowania treści z udziałem powoda”.  Artykuł na stronie instytutu został zatytułowany “Ordo Iuris walczy z cenzurą w Internecie. Będzie proces przeciwko Google”.

Instytut przygotował założenia projektu ustawy, której celem ma być ochrona wolności wypowiedzi w Internecie oraz petycję w tej sprawie. Inicjatywę poparli: Rafał Ziemkiewicz, Magdalena Ogórek, Witold Gadowski, Cezary Krysztopa, Tomasz Terlikowski, Krystian Kratiuk, Maciej Gnyszka. Petycję poparło także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.