shenmue 3

Premiera sfinansowanej przez graczy produkcji Shenmue 3

Deep Silver i YS Net Inc., a przede wszystkim wszyscy fani serii świętują ważny w historii gier moment. "Shenmue 3" powraca po 18 latach, by kontynuować przygodę Ryo Hazuki - nastolatka szukającego mordercy swojego ojca.

Po kilku poślizgach „Shenmue 3” zadebiutowało na PC w sklepie Epic Games oraz na konsoli PS4. Dla fanów serii to dość podniosły moment. Dwie pierwsze części zadebiutowały w 1999 i 2001 roku na konsoli Dreamcast. W tamtych czasach „Shenmue” bardzo mocno wyróżniało się na rynku. Seria zapoczątkowała wiele nietypowych rozwiązań. Przede wszystkim był to pierwszy sandbox na tak dużą skalę. Był w stanie wejść do każdego budynku i podnieść niemal każdy przedmiot. Pojawił się także cykl dnia i nocy, od którego uzależnione były zadania. Ten otwarty, żyjący świat stał się wizytówką serii. Gracze docenili także mini zadania oraz sekwencje QTE, które w starszych produkcjach nie zyskały takiej sympatii.

Ojcem „Shenmue” jest Yu Suzuki. Gdy podczas targów E3 w 2015 roku Suzuki nagle, po 14 latach pojawił się na scenie i zapowiedział trzecią część „Shenmue”, fani oszaleli. Zbiórka na Kickstarterze okazała się strzałem w dziesiątkę. Udało się uzbierać aż 6,33 mln dolarów – był to ówczesny rekord gamingowego crowdfundingu. Prace nad „Shenmue 3” zajęły w sumie 4 lata.

Reklama

Z pierwszych recenzji takich serwisów jak Gamesradar czy VG24/7 wynika, że jest to bardzo specyficzna pozycja, z którą współcześni gracze, nie mający do tej pory nic wspólnego z poprzednimi częściami, mogą mieć trudność. Grafika i animacja postaci nie są najwyższych lotów, co zresztą widać w zwiastunie. Mechanika zaś to hołd dla klasyki, a nie fajerwerki nowoczesnych rozwiązań. A mimo to recenzenci są zgodni, że magia tego świata, jego szczegółowość i historia są bardzo wciągające.

„Shenmue 3” jest bezpośrednią kontynuacją historii z poprzednich części. Ryo Hazuki, nastolatek uczący się sztuk walki poszukuje zabójców swojego ojca. Akcja gry rozpoczyna się w chińskiej prefekturze Guilin, gdzie bohater wcześniej ocalił Shenhuę, dziewczynę obdarzoną magicznymi zdolnościami. Tam przyjdzie mu rozwiązać m.in. zagadkę tajemniczego Lustra Feniksa. | CHIP

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.