Rosja: zakaz sprzedaży smartfonów bez rosyjskich aplikacji

W uzasadnieniu ustawy można przeczytać m.in. że ma ona ma na celu zapewnić rosyjskim użytkownikom dostęp do Internetu i usług komunikacyjnych przy zakupie smartfonów, komputerów, telewizorów z funkcją Smart TV bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.
Rosja
Rosja

Rosja uchwaliła ustawę zakazującą sprzedaży smartfonów, laptopów i smart telewizorów, jeśli nie ma na nich fabrycznie zainstalowanych rosyjskich aplikacji. Ustawa wchodzi w życie w lipcu 2020 r. Celem ustawy jest jest promowanie rosyjskiej technologii i ułatwienie życia rosyjskim klientom. Dokładna lista produktów, na których będzie musiało być zainstalowane rosyjskie oprogramowanie, zostanie ustalona przez rząd. Nowe przepisy nie wykluczają oczywiście usuwania aplikacji nie rosyjskich, wymuszają jednak dodatkową instalację aplikacji krajowych. 

Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Handlowych i Producentów Urządzeń Elektrycznych i Komputerowych RATEK sprzeciwiało, jak widać nieskutecznie, projektowi ustawy. To, co robią nasi koledzy z Dumy Państwowej, to eliminacja firm działających w dobrej wierze, które po prostu nie będą miały możliwości technicznych, by przestrzegać prawa. Nic zewnętrznego w przypadku systemu iOS nie może być zainstalowane” – powiedział agencji Interfax dyrektor ds. public relations w RATEK Anton Guskow. Zauważył, że wprawdzie jest to możliwe w przypadku Android ale wprowadzenie obowiązkowej preinstalacji zakłóci równowagę w relacjach rynkowych między producentem oprogramowania a producentem sprzętu.

Pojawiły się też obawy, że celem ustawy nie jest wyłącznie dbałość o wygodę rosyjskojęzycznych klientów, ale próba przemycenia oprogramowania szpiegującego obywateli. 

Przypomnijmy, że jednocześnie procedowany jest w rosyjskiej Dumie projekt ustawy, zgodnie z którym, każde elektroniczne urządzenie korzystające z sieci będzie musiało być zarejestrowane.

WARTO PRZECZYTAĆ:

https://www.chip.pl/2019/10/rosja-odetnie-sie-od-internetu/

Więcej:Rosjaustawa