SI przekształca dwuwymiarowe zdjęcia w obrazy 3D

Dzięki nowej technice, biolodzy są w stanie śledzić aktywność fotografowanych komórek. Co więcej, program Deep-Z jest w stanie także wykonać korektę błędów, np. w przypadku kiedy fotografowany obiekt był przez przypadek obrócony. Wykorzystanie SI w obrazowaniu 3D, z jednej strony pozwoli zmniejszyć koszty, ponieważ do przeprowadzenia analizy wystarczą mniej skomplikowane urządzenia. Z drugiej, nowa technika nie wymaga dużej ekspozycji na światło, która może zniszczyć niektóre żywe komórki.
SI przekształca dwuwymiarowe zdjęcia w obrazy 3D

[banner slot=”text”]

Do wytrenowania Deep-Z wykorzystano tysiące przykładowych mikroskopowych zdjęć z zaznaczonymi fluorescencyjnymi markerami, z których powstały modele 3D komórek. Po takim treningu, SI sama z dużą dokładnością sporządziła przekrój nicienia Caenorhabditis elegans, który jest częstym obiektem badań laboratoryjnych ze względu na prosty system nerwowy tego robaka. Na nagraniu poniżej możecie zobaczyć w jaki sposób SI poprawiła zdjęcie nicienia.

Deep-Z została stworzona w Javie i korzysta z otwartoźródłowej biblioteki TensorFlow. Kod źródłowy samej SI naukowcy umieścili w serwisie GitHub. Mogą z niego korzystać wszyscy w celach niekomercyjnych i badawczych pod warunkiem podania źródła i autorów publikacji. Model SI wraz z pluginem zajmują około 2 GB. | CHIP