TEST: Xiaomi Air Purifier 3H – lepszy klimat w domu

Mieszkańców małych, np. podwarszawskich miasteczek, a zapewne także Żywca czy Rabki i wielu innych miejscowości, szczególnie na południu Polski, zapewne nieraz doprowadza do szału stwierdzenie, że skoro mieszkają na wsi to przynajmniej mają czyste powietrze. Bo to po prostu nieprawda. Polskie wsie, a szczególnie te resztki, które tłoczą się wokół dużych miast, mają powietrze fatalne. Nie wiem, czego używają mieszkańcy do ogrzewania swoich domów, ale w grudniu zeszłego roku zrobiłam zdjęcie, które pokazuje, że raczej nie jest to gaz ani dobrej jakości węgiel:
TEST: Xiaomi Air Purifier 3H – lepszy klimat w domu

Siwy dym
“Przynajmniej macie czyste powietrze”. Jak widać nie zawsze. (fot. CHIP)

Na tle grudniowego nieba widać czarny dym. Brak mi talentu, by opisać smród jaki razem z dymem niósł się po okolicy. Świata nie zmienię, sąsiadów też nie. Jedyne co mogę zrobić, to zadbać o to, by w domu mieć trochę lepsze powietrze. Test oczyszczacza powietrza Xiaomi Airpurifier 3H pokazuje, że to realne. Pod jednym warunkiem – okna muszą być szczelne. W innym przypadku pomysł bierze w łeb.

Xiaomi Air Purifier 3
Za tą przyjemną dla oka obudową nie kryje się tak naprawdę żadna kosmiczna technologia, a po prostu wiatraczek i solidny filtr. Ale to właśnie ten filtr i laserowe czujniki są clue programu.
Xiaomi Air Purifier 3H
Kabel zasilający został włożony do środka urządzenia. Ale wtyczka, a w zasadzie przejściówka, dorzucona została luzem.

Xiaomi Airpurifier 3H – jak to działa?

Idea jest w zasadzie bardzo prosta. Urządzenie jest wyposażone w wiatrak zasysający powietrze do środka i filtrujące je przez filtr główny, filtr HEPA i filtr z węglem aktywnym. Filtr podstawowy wyłapuje kurz, włosy, drobne pyłki i coś co Xiaomi uroczo nazywa flokulkami, a są to drobne kłaczki pochodzące ze zmechaconych ubrań.

[banner slot=”text”]

Filtr HEPA po rozłożeniu mierzyłby prawie 8 m. długości. Radzi sobie, wg zapewnień producenta z 99% cząstek PM 0,3 i 99,99% cząstek PM 2,5. Fakt, że jest wykonany ze specjalnego tworzywa i bardzo ściśle upakowany w walcu tworzącym filtr powoduje, że stawia przepływającemu przezeń powietrzu duży opór. To niestety łączy się z głośną pracą urządzenia w trybach średnim i wysokim. Naprawdę głośną. Ostatnia warstwa walca filtrującego to filtr kokosowy z węglem aktywnym. Doprawdy nie ma znaczenia, czy pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, co z jakiegoś powodu producent podkreśla, czy z jakiegokolwiek innego miejsca na świecie. Ważne jest to, że węgiel aktywowany pochłania formaldehyd, benzen i amoniak, zapachy i dym oraz ma działanie bakteriobójcze.

Jeśli zdecydujecie się kupić oczyszczać, to proponuje sprawdzić, jak wygląda filtr pod koniec jego życia.

Przy czym wszystkie trzy filtry to kolejne warstwy jednego cylindra wsuwanego do obudowy. Jest to w istocie bardzo prosty sprzęt, a jego skuteczność zależy przede wszystkim od wielkości oraz jakości materiału filtrującego, który został użyty. Cylinder filtrujący wymienia się bardzo prosto. Wystarczy pociągnąć za dyskretny uchwyt umieszczony u góry.

https://www.youtube.com/watch?v=SMqmwVVf-kU

To co jest istotne – to wydajność takiego urządzenia, czyli ile powietrza w ciągu godziny jest w stanie przefiltrować, by jego użycie miało sens. W przypadku modelu Xiaomi Purifier 3H deklarowana wydajność to 400 metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny. To znaczy, że w mieszkaniu o wielkości ok. 48 – 50 m² będzie potrzebować mniej więcej godzinę, by oczyścić powietrze z pyłów, alergenów, kurzu i cząstek PM 2,5.

DANE TECHNICZNE:

Wydajność oczyszczania400 m³/h
Maks. powierzchnia32-48 m²
Maks. kubatura125 m³
Tryby pracyautomatyczny, sleep, ulubiony, oraz prędkości: niska, średnia, wysoka
DodatkowoWyświetlacz OLED, termometr, higrometr, wskaźnik PM 2,5
Głośność
Waga4,8 kg
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]400
Filtry:wstępny, HEPA, węglowy
Głośność:32,1 – 64 dB
Waga4,8 kg

Przed czym chroni nas Xiaomi Air Purifier 3H? Przede wszystkim przed pyłami różnej wielkości. Głównie przed frakcją pyłu zawieszonego PM 2,5 o średnicach cząstek do 2,5 µm. Pył PM 2,5 jest bowiem drobniejszą frakcją pyłu PM 10 i wchodzi w jego skład. W pracy z 2016 r. “Pyły drobne w atmosferze” znajdują się dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi oraz tabela z normami:

Źr. GIOS

Aplikacja przydatna, ale nie niezbędna

Dodanie urządzenia do serii innych w domu, funkcjonujących w ramach systemu Xiaomi Home nie jest trudne. Wystarczy pobrać lub uruchomić aplikację Home Mi i znaleźć na liście nowe urządzenie. W tym przypadku oczywiście Xiaomi Air Purifier 3. Do czego służy aplikacja, skoro z przodu urządzenia mamy wygodny ekran OLED? Po pierwsze do wyboru tryby pracy, po drugie informację o jakości powietrza w domu, po trzecie ostrzeżenia o konieczności wymiany filtra. Na dodatek aplikacja jest na tyle sprytna, że podpowiada, czy powietrze na zewnątrz jest na tyle czyste, że można otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie.

Przycisk sterujący zintegrowany jest z wyświetlaczem. Kolor zielony oznacza dobrą jakość powietrza.

Praktyka

A na koniec uwagi praktyczne. Urządzenie jest lekkie, ale przydałyby się jakiekolwiek uchwyty do przenoszenia. Z bardzo prostego powodu. Oczyszczacz stawiamy w różnych miejscach. Najczęściej tam, gdzie przebywamy w ciągu dnia najdłużej. Czyli do późnych godzin wieczornych w gabinecie, nocą w sypialni, ale przydaje się równie często w kuchni, ponieważ Air Purifier doskonale radzi sobie z filtrowaniem kuchennych zapachów. Aż się prosi o uchwyty. I jeszcze jedno – zapalanie świeczek zapachowych i włączanie oczyszczacza nie ma sensu. O czym przekonałam się po niewczasie, dziwiąc się, że kompletnie nie czuć zapachu kwiatu lipy. Uznałam, że świeczka to lipa. To jeszcze jeden dowód, że Xiaomi Air Purifier 3H działa. | CHIP


OFERTA SPECJALNA SKLEPU MC-TECH

MC-TECH jest jednym z wielu sklepów, który prowadzi działalność e-commerce przez Aliexpress. Nie jedynym, ale coraz aktywniejszym na rynku europejskim. Firma ma magazyn w Polsce, więc zamówienia realizowane są błyskawicznie. MC-TECH na platformie jest obecne od 2016 r. Aż 98,8 proc. klientów oceniło obsługę i jakość sprzedawanych urządzeń bardzo wysoko. Nic dziwnego, bo MC-TECH sprzedaje głównie urządzenia Xiaomi.

MC-TECH

11 listopada z okazji Dnia Singla MC-TECH, podobnie jak inni sprzedawcy na Aliexpress, oferuje duże zniżki na wybrane sprzęty. Jak z nich skorzystać?

W przypadku Xiaomi Air Purifier 3H należy:

  • Wejść na stronę bit.ly/2oxWlzT w trakcie promocji.
  • Kilkukrotnie wybrać “Kupon Select” pod Zdobądź kupony poniżej ceny.
  • Dodatkowe 2 dol. rabatu dotyczy zamówień na kwotę wyższą niż 99 dol. lub 1,82 dol. za zamówienia powyżej 89,95 dol. A za każdych wydanych 65 dol. przysługuje 6 dol. rabatu od kwoty zakupu.