TEST: DrayTek Vigor2926Lac – zaawansowany ruter z obsługą VPN

DrayTek Vigor2926Lac robi wrażenie możliwościami. W tym przypadku cena jest absolutnie adekwatna do jakości, zarówno samego urządzenia, jak i funkcji które obsługuje. Przeznaczony jest przede wszystkim dla firm, szczególnie tych, dla których liczy się stałe, pewne łącze internetowe i które nie mogą sobie pozwolić na bycie off line. Wbudowany modem w takim przypadku jest bezcenny. Czy w takim razie ma sens zakup takiego rutera do domu? Owszem. Jeśli np. kopiecie kryptowaluty, albo pracujecie zdalnie. W takim przypadku każdy nieoczekiwany “przestój” może być bardzo kosztowny.
TEST: DrayTek Vigor2926Lac – zaawansowany ruter z obsługą VPN

Wygląd i funkcje

Wygląd konkretnego urządzenia to zawsze rzecz gustu. Przyznam, że akurat ten model jest pod względem wyglądu ani brzydki ani ładny. Przeciętny. Uważam, że niezbyt dobrym pomysłem jest zastosowanie na powierzchni głębokiego żebrowania. Aż się prosi o to, by gromadził się tam kurz. Jest natomiast bardzo solidnie wykonany. Przód to gładka czarna powierzchnia z wejściami dla sieci LAN i WAN, jedno złącze USB, zestaw diod pokazujących działanie rutera, włącznik i schowany w malutkiej dziurce przycisk resetowania do ustawień fabrycznych. Tył to oczywiście miejsce na przykręcane anteny i  zabezpieczone miejsce na kartę SIM. Ruter można postawić, bądź powiesić na ścianie. Producent dostarcza nawet kołki montażowe. Ruter wyposażony jest łącznie w sześć anten, z czego dwie obsługują modem LTE.

DrayTek

Internet non stop

W przypadku małej, a nawet średniej firmy Vigor2926 oferuje wszystko, co jest niezbędne, by sieć działała sprawnie, wydajnie i była bezpieczna. Jednak dla prywatnego użytkownika ten model to trochę “za dużo grzybków w barszcz”. Ten konkretny ruter po prostu powinien być sercem firmowej sieci, w ramach której działają nie tylko komputery, ale też różnego rodzaju czujniki, drukarki sieciowe itp.

Modem umożliwia zdalne nadzorowanie sieci i zarządzanie nią przez stronę. Oczywiście może zapewniać szczegółowy monitoring także dla innych urządzeń firmy DrayTek, więc będzie działał najlepiej, gdy zostanie uruchomiony w nowej konfiguracji sieci, a nie dodany do już istniejącej. Ruter sprawdzi się w rozwijającej się firmie, zarządzając maksymalnie 20 bezprzewodowymi punktami dostępowymi DrayTek i 10 przełącznikami sieci Vigor. Oprogramowanie DrayTek zawiera również Smart Monitor – darmowy analizator ruchu sieciowego, który może pomóc w rozwiązywaniu problemów.

Ponieważ coraz bardziej popularna jest praca zdalna niezwykle ważny jest bezpieczny dostęp do sieci firmowej. W tym konkretnym przypadku przez VPN. Zestawionych równolegle połączeń VPN może być 50. Dla firmy średniej wielkości w zupełności wystarczy.

Wbudowany firewall może filtrować treści internetowe, ograniczać dostęp do niektórych rodzajów ruchu (np. P2P) i blokować wiele innych zagrożeń online, m.in. próby ataków DDoS i Spoofing. Można także dzielić i zarządzać siecią, tworząc maksymalnie osiem podsieci LAN IP. A te z kolei można przypisać do 16 wirtualnych LAN.

 

Konfiguracja

Menu zaskakuje liczbą możliwości. DrayTek Vigro2926Lac to prawdziwy kombajn. Osobę, która pierwszy raz uruchamia ruter i może przytłoczyć mnogość opcji, przez które przeprowadzą nas wygodne kreatory. A jeśli wolelibyście nie eksperymentować z ustawieniami na żywym organizmie rutera (choć zawsze można powrócić do ustawień firmowych), to możecie zajrzeć na stronę http://eu.draytek.com:12926/. To jest też dobre miejsce, by przed zakupem przekonać się, jak bardzo bogate jest menu rutera i ile funkcji obsługuje to urządzenie.

Na stronie poza kreatorem (wizards) znajduje się też link do podręcznika. W istocie jest to przejście do dodatkowego serwisu, także w języku polskim.  Serwis zawiera zarówno podstawowe wskazówki, jaki opis konkretnych funkcji, a także typowe FAQ. Warto zajrzeć. Strona pomocy ma również funkcję wyszukiwania oraz kontakt ze wsparciem technicznym.

Podczas konfigurowania kolejnych połączeń internetowych przy użyciu wspomnianych wyżej połączeń dual-WAN i dual-cellular,  kliknięcie na którąkolwiek z opcji prowadzi w głąb do dalszych ustawień. Niebywałą zaletą tego konkretnego modelu nie jest równomierne obciążenie między różnymi rodzajami połączeniami internetowymi, ale opcje przełączania awaryjnego.

[banner slot=”text”]

Firma może więc dysponować np. pojedynczym łączem WAN i łączem LTE obsługiwanym przez wbudowany modem, jako kopią zapasową. W takim przypadku ruter można skonfigurować tak, by utrata połączenia WAN natychmiast uruchamiała połączenie komórkowe. Jest też inna możliwość, czyli takie ustawienie połączenia, by w momencie, gdy WAN osiągnie określony limit, w sposób niezauważalny dla użytkownika włączyło się połączenie komórkowe. Tak, by zachować pełną przepustowość sieci. Możliwe jest nawet podłączenie drugiego rutera DrayTek 2926 do sieci jako redundantnego urządzenia na rzecz tworzenia kopii zapasowych, która przejmie kontrolę, jeśli główny ruter zacznie mieć jakiekolwiek problemy.

DrayTek

Zaawansowane funkcje zarządzania i VPN

DrayTek Vigor2926 to nie jest sprzęt, który pokaże wszystkie swoje możliwości w sieci z dwoma komputerami i jedną drukarką. Zdecydowanie lepiej odnajdzie się w firmie, chętnie takiej z kilkoma lokalizacjami. Przypomnijmy – dzięki niemu można uruchomić osiem podsieci IP i utworzyć maksymalnie 16 wirtualnych sieci LAN. Można również rozdzielić sieć pomiędzy różne działy lub użytkowników bez konieczności inwestowania w jakiekolwiek dodatkowe urządzenia.

W przypadku połączeń zdalnych ruter może obsługiwać maksymalnie 50 tuneli VPN, umożliwiając tworzenie bezpiecznych łączy z sieciami zewnętrznymi. To już jednak trochę wyższa szkoła i aby ustawić faktycznie bezpieczny VPN przyda się pomoc fachowca.

DANE TECHNICZNE:

Porty LAN:4 szt.Funkcje portów WAN:Równoważenie obciążenia,
Failover (przełączenie awaryjne)
Szybkość portów LAN:10/100/1000 Mb/sŁączność WAN:DHCP, PPPoE, VPN, PPTP, L2TP
Szybkość portów WAN:10/100/1000 Mb/sZarządzanie:WWW, SSH, telnet
Standard sieci Wi-Fi:802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11acVPN:serwer (maks. 50 kanałów),  L2TP/IPsec, IPsec, SSL VPN, OpenVPN
Szybkość sieci Wi-Fi300, 1733 Mb/sProtokoły VPN:PPTP, L2TP
Częstotliwość pracy2,4, 5 GHzPorty WAN:2 szt.
Obsługa nośników danych:takProtokoły sieciowe:IPv4, IPv6, DNS, HTTP, IEEE 802.11ac, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u DDNS, DHCP, DNS, GPRS, HTTP, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IGMP, IPv4, IPv6, L2TP, LTE, Multiple SSID (guest network), PAP, PPP over Ethernet (RFC 2516), PPTP, SHA-1, UPnP – Universal plug-and-play, VPN pass-through, WCDMA, WDS, WMM (Wi-Fi Multimedia)
Typ portu WAN:Ethernet 2xFirewall:tak
CENA:ok. 2 000 zł

DrayTek 2926Lac w praktyce

Ruter na czas testów został postawiony w mało sprzyjającym mu miejscu, czyli mówiąc wprost w kotłowni domu jednorodzinnego (ale z niewielkim oknem). Najlepszy wynik pomiaru sieci Wi-Fi miał więc miejsce tuż przy ruterze. Uzyskana przepustowość Wi-Fi w miejscu ustawienia rutera wyniosła 609 Mb/s. Im dalej, tym gorzej, ale to nie znaczy, że źle. W żadnym z pomieszczeń piętrowego domu sygnał sieci Wi-Fi nie spadł poniżej 320 Mb/s. Sygnał jest na tyle mocny, że sięgał też prawie dziesięć metrów od domu (to właśnie zasługa wspomnianego okna w pomieszczeniu z ruterem).

Nie mieliśmy też żadnych problemów z zestawieniem połączenia VPN i stabilnym jego utrzymaniem. W praktyce ruter sprawuje się świetnie, szczególnie w kwestii niezauważalnego przejścia z połączenia WAN na połączenie LTE.

DrayTek Vigor 2926Lac spełnia wszystkie obietnice producenta. Jednak pełne wykorzystanie jego możliwości wymaga spełnienia dwóch warunków – odrobiny wiedzy ze strony użytkownika i faktycznej potrzeby posiadania tak zaawansowanego urządzenia. To doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich firm, ewentualnie dla użytkowników prywatnych, którzy muszą być cały czas online, choćby po to, by śledzić kurs kryptowalut albo notowań giełdowych.

znak Chip poleca

Jeszcze jednak raz podkreślimy, zaletą tego modelu nie jest przepustowość sygnału Wi-Fi, ale redundancja sygnału i mnogość opcji konfiguracyjnych, pozwalających na pracę z każdym rodzajem sygnału internetowego oraz zaawansowane opcje bezpieczeństwa. Jedna uwaga, obecnie bardzo częstą przyczyną braku internetu jest… brak prądu. Jeśli więc modem ma się niezauważalnie przełączyć na sieć komórkową, to należy zapewnić mu energię, najlepiej po prostu z UPS-a. DrayTek Vigor 2926Lac przypadnie do gustu użytkownikom szukającym naprawdę zaawansowanych możliwości nie tylko w zakresie sieci LAN, ale i WAN, o ile tylko będą skłonni wydać na ruter ponad 2 tys. zł. Czy dużo? Owszem. Ale to zdecydowanie dobrze wydane pieniądze. | CHIP