Windows 10 w wersji 1803 nie jest już wspierany przez Microsoft

Microsoft konsekwentnie trzyma się swojej deklaracji, że Windows 10 będzie ostatnią generacją systemu Windows dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Oczywiście oznacza to jedynie to, że na rynku nie pojawi się Windows 11, 12 itp. Zamiast tego, mniej więcej co pół roku, Microsoft publikuje dużą aktualizację systemu Windows 10, wprowadzającą do tego systemu nie tylko zmiany wymuszone np. wykrytymi wcześniej lukami bezpieczeństwa czy innymi wadami kodu, ale także zmiany funkcjonalne. Z jednej strony oznacza to, że co pół roku nasz system się trochę zmienia, mimo braku zmiany nazwy. Z drugiej starsze główne kompilacje mają znacznie krótszy cykl wsparcia. 12 października 2019 roku skończyło się właśnie wsparcie Microsoftu dla kompilacji 1803 (czyli wydanie z kwietnia ubiegłego roku).
windows 10
windows 10

Zaniedbanie aktualizacji Windows 10 do nowszej wersji może znacznie zdegradować bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze.

Oznacza to, że posiadacze komputerów, na których wciąż zainstalowana jest ta wersja systemu Windows 10 przestaną otrzymywać jakiekolwiek aktualizacje zabezpieczeń systemowych. Innymi słowy: jeżeli w tej wersji systemu zostanie wykryta jakaś luka, pozostanie ona niezałatana. Tym samym system staje się mniej bezpieczny i bardziej podatny na cyberataki. W tej sytuacji raczej nikt nie powinien się cieszyć z tego, że “nie będzie otrzymywał już tych irytujących aktualizacji”. Warto przy tym zaznaczyć, że koniec wsparcia dotyczy wydań konsumenckich, czyli Windows 10 Home i Pro (w wersji 1803). Edycje edukacyjne i dla firm (Enterprise) będą obsługiwane przez Microsoft jeszcze przez rok.

Winver
Wersję posiadanego systemu Windows 10 łatwo sprawdzimy poleceniem “winver” (graf. Wintermute / CHIP)

Rozwiązanie problemu jest banalnie proste i zadbał o nie sam Microsoft, który już od lipca 2019 roku bombarduje użytkowników wersji 1803 komunikatami o konieczności przeprowadzenia automatycznej aktualizacji do wersji 1903. Co powinien zrobić użytkownik, który wciąż na komputerze korzysta z Windows 10 w wersji 1803? Po prostu skorzystać z dostępnego w ustawieniach systemu (wywołamy je skrótem [Windows]+I) modułu Aktualizacja i zabezpieczenia i zgodzić się na jej uruchomienie.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że po aktualizacji nasz system będzie bezpieczny (będzie regularnie uszczelniany za pomocą łatek automatycznie przesyłanych przez Microsoft w drugi wtorek każdego miesiąca). Cały proces jest realizowany w pełni automatycznie. Jedynym minusem jest to, że instalacja wersji 1903 może chwilę potrwać (od kilkunastu minut do kilkudziesięciu minut – zależnie od wydajności komputera, szybkości łącza internetowego i podsystemu pamięci masowej). Domyślam się, że większość naszych Czytelników to świadomi użytkownicy komputerów doskonale zdający sobie sprawę z ważności aktualizacji kodu systemu operacyjnego.

AdDuplex Windows 10 October 2019
Dane dotyczące udziału poszczególnych wersji Windows 10 (graf. AdDuplex; dane za październik 2019).

Niemniej wg danych statystycznych przetwarzanych przez serwis AdDuplex, wciąż (dane za październik 2019 roku) niemal 14 proc. komputerów z systemem Windows 10, korzysta z przestarzałej od dziś wersji 1803. Ciekawostką jest to, że kilka proc. komputerów działa z jeszcze starszymi wydaniami Windows 10 (patrz powyższy wykres). Najnowsze oficjalne wydanie, czyli 1903 jest zainstalowane na 56,6 proc. komputerów z Dziesiątką. Jeżeli znacie kogoś, kto korzysta z przestarzałej wersji zachęćcie go do aktualizacji. Warto ją zrobić dla bezpieczeństwa danych na komputerze. | CHIP.