Wynaleziono wydajne czujniki głębi wzorowane na oczach pająków

Pająki z rodziny skaczeli (Salticidae) stały się inspiracją dla amerykańskich naukowców, którzy opracowali nowy typ metasoczewki. Te stawonogi mają bardzo dobry wzrok, szczególnie wyczulony na ruch. W przeciwieństwie do ludzi, skaczele mają w oku kilka warstw siatkówki, która pozwala z dużą dokładnością ocenić odległość do ofiary i do niej w mgnieniu oka doskoczyć. A to wszystko przy niewielkim mózgu, który nie jest w stanie przetwarzać obrazu tak jak robi to mózg ludzki.
czujniki głębi
czujniki głębi

Soczewki działają na podobnej zasadzie jak oko pająków z rodziny skakunów (graf. Uniwersytet Harvarda)

Ewolucja wytworzyła różne rodzaje biologicznych systemów optycznych, które można zaobserwować u różnych gatunków zwierząt. Okazuje się, że ten, który posiadają skaczele, jest bardzo wydajny. Kilka par oczu odbiera obraz z różną ostrością, dzięki czemu zwierzę jest w stanie dokładnie ocenić odległość. Naukowcy z Harvarda skopiowali “pomysł” Matki Natury, dzięki czemu powstał obiektyw działający na podobnej zasadzie.

Podobnie jak skaczele, w soczewce powstają dwa obrazy, dzięki czemu można dokładnie ocenić odległość (graf. Uniwersytet Harvarda)

Czujnik głębi znajdzie zastosowanie przy konstruowaniu robotów. Wydajny i szybki algorytm przetwarzania obrazu pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na moc obliczeniową, co oczywiście przekłada się na większą energooszczędność i dłuższy czas pracy. Naukowcy nie wykluczają, że inne kombinacje pozwolą znaleźć kolejne zastosowania tej wydajnej technologii. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

FELIETON: Trzy najdziwniejsze obiektywy świata. Jeden już powstał