25-te urodziny PlayStation!

Zanim Sony zwróciło się w stronę konsolowego rynku, bezdyskusyjnym liderem branży było Nintendo. Pracując nad nowym rodzajem konsoli “innej niż wszystkie” (flagowe hasło firmy) Japończycy wiedzieli, że musi ona korzystać z technologii CD-ROM, nad polu której Sony stawiało także pierwsze kroki. Co ciekawe pierwotnie planowano sojusz z Nintendo, ale ten drugi producent w ostatniej chwili zmienił plany i sprzymierzył się z Philipsem. Nintendo również pracowało nad konsolą na płyty CD, ale finalnie SNES-CD nigdy nie powstał. Od początku mocnym znakiem marki były gry. W premierowym okresie, gracze mogli zagrać na PlayStation w takie hity jak “Rayman”, “Street Fighter” czy “Wipeout”. Wizualnie ustawiły one poprzeczkę grom wydawanym na ówczesne komputery PC.
PlayStation
PlayStation

Do Europy PSX trafił dopiero w 1995 roku. Konsola korzystała z 32-bitowego procesora RISC R3000A MIPS taktowanego zegarem o częstotliwości 33,86 MHz oraz 2 MB pamięci RAM. Maksymalna rozdzielczość uruchamianych gier wynosiła 640 x 480 pikseli. W urządzeniu zastosowano także karty pamięci służące do zapisywania stanów gry. Miały one pojemność od 128 kB do 8 MB. PlayStation było pierwszą konsolą domową, której sprzedaż przekroczyła 100 milionów sztuk.

Trafiliśmy do graczy, ponieważ PlayStation oferowało doświadczenia wykraczające poza to, co ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić, że jest możliwe dzięki domowej konsoli – napisał na blogu PlayStation Jim Ryan, prezes i dyrektor generalny SIE. – Od samego początku otworzyliśmy nasze ramiona dla programistów, dostarczając im narzędzi i technologii do tworzenia pięknych, rozbudowanych światów i eksperymentowania z nowymi pomysłami. Takie podejście doprowadziło do różnorodności gier, z których znane jest PlayStation, co jest prawdziwą wizytówką naszej marki na wielu generacjach. To niesamowite widzieć fanów dorastających na PlayStation, którzy teraz przekazują swoją miłość do gier dzieciom grając z nimi na PS4. W imieniu wszystkich z PlayStation dziękujemy za tę podróż.

playstation
Pierwsza konsola PlayStation (fot. Wikipedia)

W tym tygodniu Sony zamierza świętować wspólnie ze swoimi fanami. Firma nie zdradziła jeszcze, na co dokładnie można liczyć. Spekuluje się, że poza promocjami na zakup gier i darmowymi avatarami, producent może pokusić się o zapowiedź związaną z PS5. Bardzo możliwe, że zobaczymy także materiały dokumentalne poświęcone urodzinom marki. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

https://www.chip.pl/2019/11/informator-zdradza-date-premiery-i-cene-ps5/