AI ScaleNet: Nowy kodek Samsunga dla przesyłania treści 8K

Samsung opracował więc specjalny kodek, dzięki któremu filmy 8K mogą być przesyłane przez łącza przystosowanych do odbierania transmisji w 4K. Sztuczna inteligencja Samsunga najpierw kompresuje obraz do 4K, minimalizując przy tym straty.
kodek
kodek

Kodek AI ScaleNet, zaprezentowany po raz pierwszy podczas tegorocznej Samsung Developer Conference, wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się, aby ograniczyć utratę danych podczas kompresji i umożliwić strumieniowe przesyłanie treści 8K w sieciach o mniejszej przepustowości. Sztuczna inteligencja Samsunga najpierw kompresuje obraz do 4K, minimalizując przy tym straty. A po przesłaniu do telewizora, AI urządzenia zwiększa rozdzielczość pobranej treści z powrotem do jakości 8K.

Za opracowanie rozwiązania odpowiadają Kwangpyo Choi i Youngo Park, naukowcy z zespołu ds. technologii wizualnych Samsung Research.

[banner slot=”text”]

8K to jednak ciągle pieśń przyszłości. W tym roku w Polsce sprzedano zaledwie 400 telewizorów Samsung QLED 8K. I trudno się dziwić, biorąc pod uwagę nie tylko wysoką cenę jaką trzeba zapłacić telewizory obsługujące rozdzielczość 8K, ale także małą ilość treści nagranych w tym formacie. Duże telewizory (w przypadku urządzeń Samsunga mówimy o rozmiarach od 65 do 98 cali), to także większe wymagania co do jakości obrazu. Koreański producent jednak przekonuje, że dzięki inteligentnemu skalowaniu do 8K, także filmy w niższych rozdzielczościach powinny wyglądać atrakcyjnie.

kodek
Nowy kodek opracowali naukowcy Kwangpyo Choi i Youngo Park (fot. Samsung)

Pierwszą telewizją, która nadaje filmy i programy w rozdzielczości 8K jest japońska telewizja publiczna NHK. Nadawca przygotowuje się też do transmitowania w 8K zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zanim jednak w serwisach streamingowych upowszechnią się filmy nagrane w rozdzielczości 8K, prawdopodobnie wcześniej z tej technologii skorzystają gracze. Wiemy już, że tę rozdzielczość będzie wspierała zapowiedziana 13 grudnia nowa konsola Microsoftu Xbox Series X. | CHIP

[offers keywords=”telewizor+7680×4320″]

WARTO PRZECZYTAĆ:

W Japonii powstała pierwsza telewizja nadająca w 8K