Czy Rosja testowała dziś swój własny narodowy internet?

Zgodnie ze wszystkimi wcześniejszymi doniesieniami w poniedziałek, 23 grudnia, miały mieć miejsce pierwsze testy suwerennego rosyjskiego internetu. Zewnętrzny internet miał zostać odcięty w ramach testów i zastąpiony wyłącznie połączeniami internetowymi działającym wewnątrz kraju, w ramach sieci Runet.
Rosja
Rosja

Podczas czwartkowej konferencji prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin powiedział, że “ustawa o niezależnym działaniu rosyjskiego segmentu Internetu (Runet) ma na celu zapobieżenie odcięciu Rosji od Internetu” Dodał też, że „darmowy internet i suwerenny Internet – nie są pojęciami sprzecznymi”. Uchwalone w tym roku prawo zaczęło obowiązywać 1 listopada. Celem jest ochrona rosyjskiej sieci przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami globalnego odłączenia się od sieci, która, co podkreślił prezydent Putin, jest w dużej mierze kontrolowana z zagranicy.

Roskomnadzor zapowiedział, że testy przeprowadzane będą raz do roku. Pierwszy miał się odbyć dziś, ale w mediach nie ma śladu ani o faktycznym wyłączeniu (przełączeniu?) sieci wyłącznie na wewnętrzną infrastrukturę, ani o wynikach testów. Możliwości jest kilka. Z różnych powodów data testu została zmieniona. Druga opcja – wszystko poszło doskonale i gładko, nic więc dziwnego, że fakt przejścia na suwerenny internet jest dla ogółu niezauważalny. Trzecia możliwość – wszystko poszło nie tak i na razie sprawa ucichła. | CHIP

Więcej:Rosja