DxOMark wybrało najlepsze smartfony do fotografii 2019 roku

Smartfony do fotografii przeszły spore przeobrażenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednym z gorących trendów jest duża liczba obiektywów głównych, które pozwalają użytkownikowi na wykonywanie zróżnicowanych ujęć. Na rynku znalazły się już nawet modele z pięcioma kamerami np. Nokia 9 PureView czy Xiaomi Mi CC Pro Premium Edition. Wraz z hardwarem rozwija się także software. Dzięki SI i algorytmom oprogramowanie potrafi znacząco podnieść jakość zdjęć, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych. By ułatwić wybór osobom, którym zależy na konkretnej cesze aparatu, Dx0Mark wyróżniła następujące modele.
smartfony do fotografii
smartfony do fotografii

Najlepsze wszechstronne smartfony do fotografii

smartfony do fotografii
Nawet kolory mają podobne. (fot. Dx0Mark)

Huawei Mate 30 Pro i Xiaomi CC9 Pro Premium Edition piastują obecnie najwyższe miejsce w rankingu portalu (121 pkt). Obydwa mają konkretny zestaw obiektywów. W Mate 30 Pro znajdziemy 40-megapikselową matrycę główną, trzykrotnie powiększający zoom i obiektyw szerokokątny. Xiaomi z kolei proponuje aż 5 obiektywów, w tym 108-megapikselowego giganta. Nieznacznie lepiej smartfon Huawei radzi sobie z szumem i artefaktami, podczas gdy Xiaomi ma większy zasięg zoomu i szerszy kąt.

Najlepszy smartfon do wideo

smartfony do fotografii
iPhone 11 Pro Max osiągnął 102 punkty w rankingu (fot. Dx0Mark)

Najnowszy flagowiec Apple’a jako jeden z niewielu smartfonów potrafi nagrywać materiał w HDR. Dzięki temu filmy mają lepszą rozpiętość tonalną i więcej detali w miejscach pełnych kontrastów. iPhone’a doceniono także za ładną kolorystykę, przyzwoicie działającą funkcję śledzenia obiektów i liczne akcesoria zewnętrzne dla fanów wideofilmowania.

Najlepszy zoom w smartfonie

smartfony do fotografii
Xiaomi CC9 Pro Premium Edition robi świetne zbliżenia (fot. Dx0Mark)

Jeżeli komuś zależy na smartfonie, który robi najlepsze przybliżenia to na pewno powinien zainteresować się flagowcem Xiaomi. CC9 Pro Premium Edition ma nie jeden, a aż dwa teleobiektywy o różnych ogniskowych i dzięki temu wyróżnia się na tle konkurencji. Ten model zdobył aż 109 punktów w kategorii zoom, gdzie drugie miejsce (Huawei P30 Pro) otrzymało zaledwie 95 punktów.

Najlepszy smartfon do ujęć szerokokątnych

Galaxy Note 10+ (fot. Dx0Mark)

Produkt Samsunga zachwycił redaktorów Dx0Mark obiektywem, który zapewnia jako jeden z nielicznych na rynku ekwiwalent ogniskowej 12 mm. Pochwalono także kolorystykę, automatyczny balans bieli oraz rozpiętość tonalną. Jeżeli zależy Ci na fotografowaniu krajobrazów i architektury, Galaxy Note 10+ może być najlepszym wyborem.

Najlepszy smartfon do fotografii nocnej

Takie fotki wychodzą z Huawei Mate 30 Pro (fot. Dx0Mark)

Przez bardzo długi czas smartfony nie były w stanie zrobić dobrego zdjęcia nocą. Dzięki większym matrycom i oprogramowaniu w końcu można być zadowolonym z efektów. DxOMark najwięcej punktów za fotografie nocne przyznało Mate’owi 30 Pro. Redakcja pochwaliła ekspozycję, niski poziom szumów, a także tryb lampy błyskowej. | CHIP