Wygraj 50 tysięcy dol. w konkursie organizowanym przez Fundację Gatesów

Featurephone to tanie smartfony popularne wśród mniej zamożnych mieszkańców, przede wszystkim w Azji. Mają jednak pewne ograniczenia. Z tego powodu Fundacja Billa i Melindy Gates, we współpracy z indyjskim bankiem centralnym i inkubatorem przedsiębiorczości CIIE, zorganizowała konkurs Grand Challenge dla programistów i firm, w którym do wygrania jest 50 tysięcy dolarów (prawie 200 tysięcy złotych).
Featurephone
Featurephone

Ze względu na liczbę ludności, Indie są ogromnym rynkiem, także pod względem wykorzystywanych urządzeń mobilnych. Jednak z powodu niskich zarobków, bardzo popularne w tym azjatyckim kraju są tanie telefony (tzw. featurephony), z których korzysta obecnie pół miliarda użytkowników. Producenci zarówno sprzętu jak i oprogramowania biorą pod uwagę i ten aspekt. To głównie z myślą m.in. o Indiach Google wyprodukowało odchudzoną wersję Androida o nazwie Android Go. Ciągle jednak użytkownicy tanich smartfonów są pozbawieni wielu przydatnych funkcji, w tym m.in. płatności zbliżeniowych. Za pośrednictwem UPI obecnie co miesiąc dokonywanych jest miliard transakcji. Ale tylko milion transakcji zawieranych jest za pomocą featurephonów.

W Indiach z featurephonów korzysta pół miliarda użytkowników (fot. CIIE)

Zgłoszenia zawierające propozycje rozwiązania działającego na featurephonach można zgłaszać do 12 stycznia. Natomiast od 11 lutego autorzy wyselekcjonowanych rozwiązań otrzymają dostęp do API NPCI, dzięki któremu będą mogli stworzyć w ciągu miesiąca działające oprogramowanie. Co ważne, konkurs nie jest ograniczony terytorialnie, zatem mogą w nim wziąć udział firmy i programiści także z Polski. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 14 marca. Poza główną nagrodą, przewidziano też wyróżnienia za drugie i trzecie miejsce, których laureaci otrzymają odpowiednio 30 i 20 tysięcy dolarów.

[banner slot=”text”]

Szczegóły konkursu dostępne są na stronie Grand Challenge. Organizatorzy będą zwracali uwagę przy wyborze proponowanych systemów płatności na takie czynniki jak bezpieczeństwo, możliwość płacenia rachunków bezpośrednio w aplikacji, a także rozwiązywanie problemów w czasie rzeczywistym. Programy opracowane dla featurephone mają być łatwe w instalacji, tak by zachęcić ich użytkowników do korzystania z płatności mobilnych. | CHIP