Ministerstwo Cyfryzacji serdecznie życzy “sprawdź swoje punkt karne”

Ministerstwo Cyfryzacji też poczuło świąteczną atmosferę. I z tego powodu oraz z troski o obywateli, by nic nie zepsuło nam grudniowych podróży radzi i przypomina kierowcom, że warto sprawdzić, ile punktów karnych znalazło się na ich kontach. Możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych za nieprawidłową jazdę jest z pewnością bardzo wygodną opcją. Jak to zrobić? Bardzo prosto. O ile ma się Profil Zaufany. Jeśli nie, to najpierw należy go założyć, co już trochę komplikuje rzecz. Można to jednak zrobić korzystając z bankowości elektronicznej. 
ministerstwo
ministerstwo

Posiadacze Profilu Zaufanego mogą od razu przejść do strony www.gov.pl i opcji Sprawdź swoje punkty karne.

Ministerstwo przygotowało krótki poradnik ułatwiający znalezienie tej funkcji:

Najkrótsza trasa
Gotowi? Oto jak w kilka chwil sprawdzić, ile zarobiliśmy za drogowe wykroczenia:
Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl
Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.
Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.
Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu.
źr. www.gov.pl

Na wszelki wypadek przygotowany został też film instruktażowy, w którym przy okazji pojawia się zabawny tekst, sugerujący, że aby sprawdzić punkty karne pan policjant musiał do tej pory razem z kierowcą fatygować się na komisariat.

Minister Marek Zagórski, cytowany na stronie urzędu, powiedział, że usługa sprawdzania punktów cieszy się dużą popularnością. Od początku stycznia do 10 grudnia, Polacy skorzystali z niej niemal 507 tysięcy razy. To o 145 tysięcy więcej, niż w całym 2018 roku. Najczęściej sprawdzamy liczbę punktów w lutym (zimowe ferie?), w maju (długi weekend majowy?) i w… październiku (październik miesiącem oszczędzania?).

[banner slot=”text”]

Przy okazji przypominamy, że w listopadzie tego roku weszła w życie nowelizacja przepisów o ruchu drogowym. Zgodnie z nią policja ma prawo zatrzymać pojazd do kontroli drogowej tak naprawdę wszędzie – nawet wbrew przepisom o ruchu drogowym. Jedyny warunek – miejsce nie może zagrażać bezpieczeństwu osób zatrzymanych.