MSI MPG X570: Płyta główna stworzona do grania.

Nie da się ukryć, że jest niedoceniana. Nie dostaje tyle miłości co procesor i karta graficzna, mogąc co najwyżej rywalizować o zainteresowanie w drugiej lidzie, gdzieś razem z pamięcią RAM i dyskiem SSD, ciut przed zasilaczem i obudową. Niesłusznie. Płyta główna to podstawa twojego komputera. To jego twardy fundament, na którym opiera się cała reszta. Wybierzesz kiepski procesor? Zrobisz lepsze chłodzenie, podkręcisz, jakby co to kupisz inny… Będzie dobrze. To samo można powiedzieć o karcie graficznej, nie wspominając już o pamięciach czy dyskach. Tymczasem jeśli wybierzesz słabą płytę – o, wtedy sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Dlatego nie wybieraj słabej płyty głównej, wybierz MPG X570. Dlaczego?
MSI MPG X570: Płyta główna stworzona do grania.

Stabilność i wydajność

Płyta główna to podstawa, a podstawa musi zapewniać stabilność. Oznacza to zapewnienie idealnych warunków do pracy wszystkim komponentom, a więc, przede wszystkim, zapewnienie wydajnego i stabilnego zasilania. Nawet, jeśli będziesz chciał zmusić te komponenty do tego, żeby dały z siebie nieco więcej.


Tu wchodzi do gry technologia Core Boost. Składa się ona z dwóch uzupełniających się elementów: optymalizacji rozmieszczenia komponentów na płycie oraz specjalnej, opracowanej dzięki długoletniemu doświadczeniu MSI  konstrukcji systemu zasilania. Core Boost zapewnia procesorowi pewne i stabilne zasilanie – prąd o parametrach precyzyjnie dobranych do zapotrzebowania i utrzymywanych bez zniekształceń i zakłóceń. Technologia Core Boost tworzy idealne warunki do podkręcania CPU. Bez stresu, bo dla zapewnienie odpowiedniej mocy, niezbędnej dla wielordzeniowych procesorów MSI MPG X570 wyposażona jest w 8+4-pinowe złącza zasilania. Dzięki nim możesz nie obawiać się o warunki pracy chip-a, koncentrując się na tym co ważne, czyli na wyciśnięciu z niego ile tylko się da, aż do ekstremum.

A skoro już mówimy o ekstremalnej wydajności, to oto kolejny powód, żeby wybrać MSI X570: ta płyta została zoptymalizowana do współpracy z procesorami serii AMD® Ryzen™ 3000 i dzięki swojej konstrukcji jest w stanie uwolnić pełny potencjał ich wydajności. CPU dostaje to co lubi – na płytce drukowanej umieszczono dodatkowe fazy zasilania klasy premium, a linie napięć są stabilizowane za pomocą kalibracji sygnału wejściowego.

Chłodzenie

Dobrze, to teraz pora na kolejny punkt programu, czyli chłodzenie. Ktokolwiek próbował choć raz podkręcania, albo po prostu nie zadbał o dobry radiator i pastę termoprzewodzącą, tego nie trzeba przekonywać, jak ważne dla stabilności działania komputera jest dobre odprowadzanie ciepła. Inżynierowie MSI rozpracowali ten problem. W przypadku X570 o stałą, niską temperaturę procesora dba rozbudowany układ regulatora PWM, wspierany przez ulepszony projekt obwodów elektrycznych płyty. Dzięki temu nawet najwydajniejsze, a więc emitujące najwięcej ciepła procesory Ryzen będą mogły pracować z pełną mocą.

Ale problemy wynikające z przegrzewania mogą pojawić się nie tylko w przypadku CPU – im szybsze stają się dyski SSD, tym bardziej dotkliwy może być spadek wydajności wynikający z nadmiaru ciepła. Dlatego właśnie część radiatorów znajdujących się na płycie MSI X570, to radiatory systemu chłodzenia systemu M.2 Shield FROZR, który odpowiada za chłodzenie napędów M.2 najnowszej generacji. Przy dobrym odprowadzaniu ciepła możesz nie obawiać się ani o utratę danych, ani ograniczenia wydajności dysków – możesz po prostu grać!

No dobrze, ale jak X570 radzi sobie z całym ciepłem, jakie powstaje w pracujących na płycie komponentach chipsetu? Sekretem jest zastosowanie radiatorów FROZR HEATSINK i unikalnych, opatentowanych wentylatorów o specjalnie zaprojektowanym kształcie łopatek oraz podwójnych łożyskach kulowych. Są one w stanie odbierać i rozpraszać ciepło z najnowszych układów zgodnych ze specyfikacją PCI-E Gen4, umożliwiając im utrzymanie najwyższej wydajności. Dowodem na to, że inżynierowie MSI nie zaniedbują żadnego detalu jest zastosowanie w konstrukcji płyty płytek drukowanych klasy serwerowej, które są aż trzy razy wytrzymalsze termicznie, dzięki czemu nawet podczas najgorętszej – nomen omen – rozgrywki płyta X570 pozostaje sztywna. Co ciekawe, płytki drukowane klasy serwerowej redukują także straty sygnału w obwodach nawet o 30%, dzięki czemu uzyskujemy lepszą wydajność.

Drobiazgi, które robią różnicę

Uszkodziłeś kiedyś płytę główną podczas montażu, albo przy instalacji nowych komponentów? Nie? Inżynierowie MSI zadbali o to, żeby tak już pozostało. Zamontowane fabrycznie osłony złączy We/Wy zwiększają margines bezpieczeństwa, nie zostawiając miejsca na przypadki, jakie mogą się zdarzyć podczas składania komputera. Opatentowana konstrukcja chroni porty We/Wy, a także zapobiega uszkodzeniom spowodowanym wyładowaniami elektrostatycznymi. X570 to za dobra płyta, żeby miało ją spotkać coś złego przez pecha!

Rzecz jasna, MSI wie, jak ważne jest bogate wyposażenie płyty w porty komunikacyjne. Masz do dyspozycji pełen zestaw gniazd USB A obsługujących standard USB 3.2 oraz gniazdo USB C, idealne do podłączania smartfonu lub tabletu. Przenoszenie i przegrywanie ulubionych gier, muzyki i filmów za pomocą złączy USB nigdy nie było tak szybkie.

Inni mogą to uważać za drobiazg, ale jeśli choć raz próbowałeś obejrzeć film na superwydajnym komputerze, to wiesz, że szum wentylatorów naprawdę może zepsuć całą zabawę. Jako posiadacz płyty MSI X570 nie będziesz musiał się tym przejmować. Jest ona wyposażona w radiator MSI FROZR Heatsink, z technologią ZERO FROZR, automatycznie dopasowującą szybkość wentylatorów do potrzeb. Wyrafinowany system wykorzystujący uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję monitoruje temperaturę chipsetu i automatycznie dostraja poziom obrotów wentylatorów. Jeśli chcesz, możesz też dopasować intensywność chłodzenia samodzielnie. Do dyspozycji masz trzy tryby pracy wentylatora odpowiadające typowym sytuacjom: Boost (Podkręcony), daje ci maksimum mocy podczas grania w najbardziej wymagające tytuły, Balance (Zrównoważony) przyda się, kiedy chcesz pograć z przyjaciółmi w gry towarzyskie, o mniejszym zapotrzebowaniu na moc, a Silent (Cichy) jak sama nazwa wskazuje, jest doskonały do oglądania filmów czy pracy biurowej. Wszystko to zrobisz z poziomu aplikacji Dragon Center lub korzystając z MSI UEFI BIOS.

Jeśli komputer ma być naprawdę twój, to musisz móc dopasować go do swoich upodobań. Doskonałym sposobem na to może być wykorzystanie systemu oświetlenia Mystic Light RGB LED. Co dalej? Z poziomu aplikacji na komputerze, albo przez smartfon dostaniesz do dyspozycji 16,8 miliona kolorów i aż 29 efektów animacji, którymi będziesz mógł dowolnie ozdobić swój komputer. A na Święta nie będziesz już potrzebował choinki… no, może po to, żeby było pod czym położyć prezenty: gry, w które zagrasz na komputerze z płytą MSI X570!