Starlink nad Polską – kiedy i gdzie będzie można zobaczyć?

60 satelitów Starlink, zwanych kosmicznym pociągiem, przeleci nad naszym krajem późnym popołudniem. Będzie je można zobaczyć z każdego miejsca w Polsce, o ile tylko niebo nie będzie zachmurzone. Przelot nie będzie trwać długo – raptem 13 minut. W całej Polsce satelity będą widoczne o tej samej porze – od ok. 16:20 do 16:37. Ponieważ sam przelot nad naszym krajem trwa krótko, nie można się na spektakl spóźnić.
starlink
starlink

[banner slot=”text”]

W zależności od miejsca obserwacji satelity będą widoczne na różnej wysokości nad horyzontem. Najłatwiej będzie można je dostrzec na południu i w centrum kraju. Niżej nad horyzontem zobaczą je mieszkańcy północnych regionów Polski. Mimo że satelity są bardzo jasne, to w centrach miast może być kłopot z ich zauważeniem, ze względu na tzw. świetlny smog, na który narzeka wielu astronomów. Ale już na terenach podmiejskich nie powinno być problemu z zauważeniem kosmicznego pociągu.

Astronomowie nie są zachwyceni pomysłem Elona Muska, czyli wizją umieszczenia na niskiej orbicie okołoziemskiej łącznie 42 tys. satelitów. Tak duża liczba bardzo jasnych obiektów utrudni, i tak już niełatwe, obserwacje astronomiczne.

Celem sieci Starlink jest, by internet był dostępny w każdym zakątku globu. Początkowo kosmiczny internet dostarczony zostanie mieszkańcom w USA i Kanadzie, by w 2021 r. objąć zasięgiem całą planetę. Brak jeszcze jakiejkolwiek informacji o cenie usługi. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Starlink zasłoni nam niebo – alarmują astronomowie