Tożsamość cyfrowa w pilotażowych testach Mastercard

W początkowej fazie programu pilotażowego realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Deakin wzięli udział studenci – ochotnicy. Testowali oni proces weryfikacji tożsamości na potrzeby rejestracji i egzaminów cyfrowych na terenie kampusów w stanie Wiktoria. Kolejnym partnerem została Poczta Australijska. Tam tożsamość cyfrowa będzie ułatwiała identyfikację klientów korzystających z usług pocztowych. W 2020 roku Mastercard zamierza uruchomić testy w kolejnych krajach.
tożsamość
tożsamość

Na czym dokładnie polegać będzie pilotaż? Firmy będą sprawdzały nowy sposób weryfikacji tożsamości. Nie będzie on wymagał okazywania dokumentów. To smartfon przechowuje wszystkie dane potrzebne do prawidłowej autentykacji. Mastercard wykorzystuje przy tym rozproszony model danych – nie są one utrzymywane w jednej, centralnej bazie, ale łączą informacje pochodzące z urządzenia użytkownika z tymi weryfikowanymi przez instytucje i firmy.

Microsoft tworzy ogólnoświatowy dowód tożsamości oparty na blockchainie

Tożsamość cyfrowa to usługa, nad którą pracuje również Microsoft. Gigant z Redmond zdecydował się na wykorzystanie technologii łańcuchów blokowych. Dzięki temu tożsamości nie będzie można wykraść, ponieważ nawet jeżeli ktoś przejmie urządzenie użytkownika, to ten będzie mógł zdalnie usunąć z niego dane. Warto przy tym podkreślić, że tylko jedno urządzenie będzie przechowywało tożsamość. Jeżeli zakupimy nowy smartfon, tożsamość da się skopiować, ale na starym urządzeniu nie będzie już ona działała.

Zdaniem analityków z firmy Gartner, technologia blockchain może zmienić gospodarkę w ciągu następnych 10 lat. Dziś kojarzona jest głównie z kryptowalutami, ale coraz częściej wykorzystuje się ją także w inny sposób. | CHIP