Władimir Putin uważa, że Wikipedia jest niewiarygodna

Władimir Putin uznał, że Wikipedia nie jest wystarczająco wiarygodnym źródłem wiedzy. Rosja będzie mieć więc własną encyklopedię online. Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podpisał więc dekret o utworzeniu ogólnokrajowego portalu encyklopedycznego i utworzeniu Wielkiej Rosyjskiej Encyklopedii (Большой российской энциклопедии, БРЭ). Dokument został opublikowany w piątek na oficjalnym portalu internetowym zawierającym informacje prawne. Bezpośrednim impulsem do uruchomienia prac była wypowiedź prezydenta Rosji. Władimir Putin powiedział że Wikipedia nie jest źródłem godnym zaufania i powinna zostać zastąpiona.
Władimir Putin

(fot. Remy Steinegger)

Istniejąca od 21 lat Wielka Rosyjska Encyklopedia jest w porównaniu z rosyjską Wikipedią bytem ubogim.

Według cytowanego przez agencję TASS redaktora Wielkiej Encyklopedii Rosyjskiej, budowa portalu ma kosztować około 2 miliardów rubli, czyli około 1,2 miliarda złotych. Jednak inwestycja będzie zakrojona na znacznie większą skalę: rządowy plan zatwierdzony przez premiera Miedwiediewa obejmuje także sfinansowanie powstania i działalności centrum badawczo-edukacyjnego, które ma być zapleczem naukowym dla Encyklopedii.

[banner slot=”text”]

Jak można przeczytać w ustawie, Wielka Encyklopedia Rosyjska online ma zapewnić czytelnikom “rzetelne, stale aktualizowane informacje oparte na naukowych, weryfikowanych źródłach wiedzy”.

Stanisław Kozłowski, dyrektor wykonawczy Wikimedia RU powiedział agencji Interfax, że rosyjska wersja Wikipedii nie boi się konkurencji ze strony nowego projektu i życzy mu powodzenia projektowi.

Będziemy zadowoleni, jeśli pojawi się więcej takich źródeł – powiedział Kozłowski. Jednocześnie zauważył, że przecież od 21 lat funkcjonuje Wielka rosyjska encyklopedia. Jej powstanie kosztowało kraj kilka miliardów rubli. W wersji online pojawiła się w 2016 r. Liczba artykułów jest kilkukrotnie mniejsza niż w Wikipedii, a objętość jednego artykułu jest trzy, cztery razy mniejsza niż to co publikują rosyjscy wikipedyści. A wiele jej tekstów ma 15 lat – powiedział Kozłowski.

Mimo spokoju Stanisława Kozłowskiego rosyjscy wikipedyści z niepokojem zareagowali na pomysł rządowej próby zastąpienia Wikipedii oficjalną  narodową wersją.

W 2015 roku Rosja na krótko zablokowała swoim obywatelom dostęp do rosyjskiej wersji Wikipedii na podstawie ustawy o zwalczaniu narkomanii, a pretekstem był artykuł serwisu dotyczący konopi indyjskich. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Rosja odetnie się od internetu