5G od Plusa w wybranych miastach już w pierwszym kwartale 2020

Przeprowadzone w 2019 roku testy zakończyły się sukcesem. Polkomtel poinformował, że ruszył z budową sieci 5G. – To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie – tłumaczy Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o. Operator planuje na początku uruchomić sieć 5G na około 100 stacjach bazowych. Infrastruktura obejmie swoim zasięgiem siedem miast: Warszawę, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. Pierwsi klienci skorzystają z oferty pod koniec pierwszego kwartału.
5g
5g

Sieć 5G Plusa będzie działała na częstotliwości 2600 MHz, a więc tej samej, co w Chinach. Do budowy wykorzystana zostanie technologia TDD, która pozwala na transmisję danych z wykorzystaniem jednego wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej transmisji downlink/uplink. – Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie. Zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G – dodaje Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

5G, czyli wojna cywilizacji 

5G – najpierw Plus, a potem…?

Reszta operatorów od dłuższego czasu także testuje już sieci 5G. T-Mobile prowadzi testy w Warszawie od grudnia 2018 roku; Orange od września 2019 roku. Pod koniec października Orange przeprowadziło też testy w Lublinie. W styczniu komercyjne testy sieci 5G w Toruniu ma rozpocząć Play. Jak widać, mimo protestów, które odbyły się kilka miesięcy temu w Krakowie, Polska dumnie zaczyna wchodzić w nową, szybszą technologię. W 2020 roku warto będzie rozglądać się już za nowymi smartfonami, które będą w stanie skorzystać z dobrodziejstw 5G. Sporo takich urządzeń pojawi się niedługo w ofercie Xiaomi. | CHIP