Bramki SMS Orange i Plus zostaną zamknięte

Bramki SMS miały sens w czasach, gdy internet mobilny był poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego, jedynym komunikatorem było Gadu-Gadu, a abonamenty nie obejmowały nieskończonej liczby SMS-ów i MMS-ów. Korzystanie z bramki pozwalało oszczędzić limit wiadomości i nie płacić za wysyłane do znajomych w tej samej sieci SMS-y i zdjęcia. W czasach WhastAppa i Messengera bramki SMS-owe przestają mieć rację bytu. Nie dziwi więc fakt, że operatorzy sukcesywnie je zamykają. Pytanie, które się raczej nasuwa, to dlaczego dopiero teraz?
bramki sms
bramki sms

Decyzja wynika ze spadającego zainteresowania usługą. To efekt ofert zawierających darmowe nielimitowane wiadomości SMS i MMS w ramach abonamentu – wyjaśnił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Pierwszą firmą, która podjęła decyzję o zamknięciu bramki było Play. Ten operator zlikwidował usługę prawie równo rok temu, w styczniu 2019 r. Orange Polska o likwidacji usługi poinformował na stronie swojej bramki podając konkretny termin – 1 lutego 2020 r. W oficjalnym komunikacie czytamy:

Użytkownicy Bramek SMS/MMS, dostępnych pod adresami sms.orange.pl i mms.orange.pl, utracą możliwość dalszego korzystania z tych serwisów. Do 31.01.2020 prosimy o ewentualne zabezpieczenie (np. skopiowanie) treści wybranych wiadomości. Dodatkowo nadawca korzystający z tych serwisów ma możliwość usunięcia wiadomości ze skrzynki odbiorczej poprzez wybranie opcji „usuń wiadomość”.

Podobny zamiar ma także Plus zapowiadając zamknięcie prowadzonej przez siebie platformy do wysyłania SMS-ów. Tutaj nie padają jednak żadne konkretne terminy. Poza informacją dotyczącą wyłączenia numerów SMS Premium, które pozwalały zasilać konto punktowe bramki:

Informujemy o planowanym wyłączeniu usług Bramka SMS oraz Bramka SMS do sieci Plus – czytamy na stronie operatora. – W związku z tym od dnia 13 stycznia 2020 roku wyłączone zostaną numery SMS Premium: 7266, 7566 oraz 7966 umożliwiające kolejne zasilenia konta punktowego w usłudze Bramka SMS. Stan punktów mogą Państwo łatwo sprawdzić – po zalogowaniu się do konta w bramce SMS i wejściu w zakładkę “Konto”. Zalecamy wykorzystanie punktów zgromadzonych na Państwa koncie do dnia zamknięcia Usługi. O terminie wyłączenia usług oraz dostępu do strony sms.plus.pl poinformujemy Państwa ze stosownym wyprzedzeniem odrębnym komunikatem na stronie sms.plus.pl oraz na plus.pl/bramkasms jak również w wiadomości SMS wysłanej na numer telefonu komórkowego przypisanego do Państwa konta.

Z bramki SMS nie rezygnuje na razie T-Mobile. Byłby więc ostatnim dużym operatorem oferującym tę,  nieco archaiczną, usługę. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

26 lat SMS-a