Bramki SMS Orange i Plus zostaną zamknięte

Bramki SMS miały sens w czasach, gdy internet mobilny był poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego, jedynym komunikatorem było Gadu-Gadu, a abonamenty nie obejmowały nieskończonej liczby SMS-ów i MMS-ów. Korzystanie z bramki pozwalało oszczędzić limit wiadomości i nie płacić za wysyłane do znajomych w tej samej sieci SMS-y i zdjęcia. W czasach WhastAppa i Messengera bramki SMS-owe przestają mieć rację bytu. Nie dziwi więc fakt, że operatorzy sukcesywnie je zamykają. Pytanie, które się raczej nasuwa, to dlaczego dopiero teraz?
bramki sms
bramki sms

[banner slot=”text”]

Decyzja wynika ze spadającego zainteresowania usługą. To efekt ofert zawierających darmowe nielimitowane wiadomości SMS i MMS w ramach abonamentu – wyjaśnił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Pierwszą firmą, która podjęła decyzję o zamknięciu bramki było Play. Ten operator zlikwidował usługę prawie równo rok temu, w styczniu 2019 r. Orange Polska o likwidacji usługi poinformował na stronie swojej bramki podając konkretny termin – 1 lutego 2020 r. W oficjalnym komunikacie czytamy:

Użytkownicy Bramek SMS/MMS, dostępnych pod adresami sms.orange.pl i mms.orange.pl, utracą możliwość dalszego korzystania z tych serwisów. Do 31.01.2020 prosimy o ewentualne zabezpieczenie (np. skopiowanie) treści wybranych wiadomości. Dodatkowo nadawca korzystający z tych serwisów ma możliwość usunięcia wiadomości ze skrzynki odbiorczej poprzez wybranie opcji „usuń wiadomość”.

Podobny zamiar ma także Plus zapowiadając zamknięcie prowadzonej przez siebie platformy do wysyłania SMS-ów. Tutaj nie padają jednak żadne konkretne terminy. Poza informacją dotyczącą wyłączenia numerów SMS Premium, które pozwalały zasilać konto punktowe bramki:

Informujemy o planowanym wyłączeniu usług Bramka SMS oraz Bramka SMS do sieci Plus – czytamy na stronie operatora. – W związku z tym od dnia 13 stycznia 2020 roku wyłączone zostaną numery SMS Premium: 7266, 7566 oraz 7966 umożliwiające kolejne zasilenia konta punktowego w usłudze Bramka SMS. Stan punktów mogą Państwo łatwo sprawdzić – po zalogowaniu się do konta w bramce SMS i wejściu w zakładkę “Konto”. Zalecamy wykorzystanie punktów zgromadzonych na Państwa koncie do dnia zamknięcia Usługi. O terminie wyłączenia usług oraz dostępu do strony sms.plus.pl poinformujemy Państwa ze stosownym wyprzedzeniem odrębnym komunikatem na stronie sms.plus.pl oraz na plus.pl/bramkasms jak również w wiadomości SMS wysłanej na numer telefonu komórkowego przypisanego do Państwa konta.

Z bramki SMS nie rezygnuje na razie T-Mobile. Byłby więc ostatnim dużym operatorem oferującym tę,  nieco archaiczną, usługę. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

26 lat SMS-a