CES 2020: Samsung Q950TS – telewizor 8K. Bez ramek i do oglądania też w pionie

Telewizor Samsung Q950TS, który debiutuje na tegorocznym CES, jest naszpikowany elektroniką i nowymi technologiami. Tu warto wymienić chociażby układ nazywany przez koreański koncern “kwantowym procesorem SI”. Nazwa sama w sobie jest oczywiście marketingowym bełkotem, jednak funkcja, która się pod nią kryje może być istotna. Chodzi bowiem o przeskalowywanie filmów do rozdzielczości 8K. I choć w tym celu producent faktycznie wykorzystał algorytmy sztucznej inteligencji, to nazwanie układu “procesorem kwantowym” można uznać za sporą przesadę. Jednak ta opcja wydaje się niezbędna przy obecnie ograniczonej ilości filmów i programów nadawanych w rozdzielczości 8K. Innym problemem tego formatu do tej pory były też większe wymagania co do przepustowości łącza, którym przesyłany jest obraz. Koreański producent zdając sobie sprawę z tego problemu, opracował kodek AI ScaleNet, o którym pisaliśmy niedawno w CHIP-ie. Umożliwia on przesyłanie obrazu w rozdzielczości 8K na łączu dostosowanym do transmisji 4K.
CES 2020: Samsung Q950TS – telewizor 8K. Bez ramek i do oglądania też w pionie

Samsung Q950TS automatycznie dostosowuje jasność i kontrast do otoczenia (fot. Samsung)

Poza poprawą obrazu, układ odpowiada też za wsparcie technologii OTS+ (Object Tracking Sound Plus), która dzięki śledzeniu obiektów na ekranie pozwala uzyskać jeszcze bardziej realistyczny dźwięk przestrzenny. Telewizor też w inteligentny sposób, dzięki funkcji Adaptive Picture, dostosowuje jasność i kontrast w oparciu o parametry oświetlenia pomieszczenia, w jakim się znajduje.

Telewizor Samsung i asystenci

Godnym odnotowania jest fakt, że Samsung Q950TS obsłużymy nie tylko za pomocą Bixby’ego, ale także innych popularnych asystentów głosowych: Asystenta Google i Alexy Amazonu.

https://youtu.be/YCHgVxPIIDI

Samsung dostosował też swój telewizor do współpracy z urządzeniami mobilnymi. Ciekawą funkcją jest możliwość klonowania obrazu ze smartfonu z Androidem na telewizorze. | CHIP