E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia

E-recepta funkcjonuje od lutego 2018 r., kiedy wdrożony został program pilotażowy. Pierwsze recepty w systemie wystawiono w maju 2018 r. Od stycznia do grudnia zeszłego roku kolejne placówki medyczne systematycznie dostawały dostęp do bazy umożliwiającej wystawianie elektronicznych recept. A od 8 stycznia tego roku każdy lekarz ma obowiązek wystawiać recepty w ramach systemu E-recepta. Nie oznacza to jednak, że automatycznie pozbędziemy się recept papierowych. Każdy pacjent, który zażyczy sobie wersji papierowej taką dostanie. To oczywiste bowiem, że nie wszyscy chcą lub mogą korzystać ze smartfonów umożliwiających realizację recepty elektronicznej.
E-recepta
E-recepta

Zalet elektronicznej wersji recepty jest kilka: mniej papieru, lepsza weryfikowalność świadczeń, łatwiejszy nadzór nad udzielonymi świadczeniami (to ważne także dla pacjentów) oraz wygoda związana z faktem, że e-recepta może być wystawiona bez konsultacji z lekarzem. W przypadku wielu schorzeń, typu nadciśnienie czy cukrzyca, gdy pacjent od wielu lat jest leczony przez tego samego lekarza i na to samo, nie mają sensu kolejne wizyty w gabinecie, sprowadzające się wyłącznie do przepisania leku. Dla obydwu stron jest to sytuacja wygodna. Ważne jest także to, że takiej elektronicznej recepty zgubić się nie da, można ją zrealizować w kilku aptekach, a w ramach portalu pacjent może sprawdzić również informację o dawkowaniu.

recepta
Z pewnością jest też wiele racji w zapewnieniu, że w końcu każda recepta będzie czytelna (źr. kwejk.pl)

Sporym utrudnieniem jest natomiast fakt, że aby aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl, należy wcześniej pozyskać Profil Zaufany. A to już wymaga pewnego zachodu. W zamian jednak Profil Zaufany ułatwia niektóre czynności, m.in. sprawdzenie liczby punktów karnych za nieprzepisową jazdę. Te osoby, które nie aktywują konta otrzymają wydruk informacyjny.

Realizując nową receptę wystarczy w aptece albo pokazać wydruk, na którym jest kod kreskowy albo podać kod otrzymany smartfonem oraz numer PESEL. Można również pokazać receptę w formacie PDF, na której umieszczony jest kod kresowy niezbędny do realizacji recepty.

E-recepta

Tradycyjna recepta będzie w dalszym ciągu wystawiana na potrzeby importu docelowego, dla osób o nieustalonej tożsamości oraz tzw. recept transgranicznych, a także w sytuacjach, gdy z jakiejś przyczyny niemożliwy będzie dostęp do systemu elektronicznych recept. | CHIP