ESL i DreamHack przejmują rozgrywki “StarCrafta 2”. Finał zostanie zorganizowany w Katowicach

MTG to szwedzki koncern medialny, do którego należą takie marki jak ESL i DreamHack. Na mocy porozumienia z Blizzardem, rozgrywki World Championship Series w “StarCrafta II” zostaną zastąpione serią ESL Pro Tour. Łączna suma nagród w turniejach “StarCrafta II” i “Warcrafta III: Reforged” wyniesie 1,8 miliona dolarów. Ten ostatni tytuł, to odświeżona wersja popularnego RTS-a Blizzarda, która swoją premierę będzie miała 29 stycznia. Oba tytuły to klasyki strategii czasu rzeczywistego i jednocześnie są tytułami, które przyczyniły się do popularyzacji e-sportu.
Polska publiczność co roku wypełnia po brzegi katowicki Spodek (fot. Adela Sznajder/ESL)

Polska publiczność co roku wypełnia po brzegi katowicki Spodek (fot. Adela Sznajder/ESL)

Do Mistrzostw Świata w “StarCrafta II” w Katowicach z dwóch regionów awansuje łącznie 36 graczy (graf. ESL)

Struktura rozgrywek ESL Pro Tour w “StarCrafta II” będzie podobna jak w przypadku WCS. Zawodnicy przez cały rok będą rywalizowali między sobą gromadząc punkty w cyklu turniejów. Do Mistrzostw Świata, które zostaną rozegrane podczas IEM w Katowicach w 2021 roku, awansuje 14 najlepszych zawodników z Korei Południowej rywalizujących w cyklu GSL, 13 zawodników z rankingu EPT Circuit, a także zwycięzcy poszczególnych turniejów. W 2020 roku planowane są 3 sezony GSL w Korei Południowej i 4 turnieje EPT Circuit podczas DreamHacków w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Kanadzie i Niemczech. Poza nimi, ESL zorganizuje dwa globalne wydarzenia, na których będą mogli rywalizować zawodnicy z Korei i spoza niej. Jednym z nich będzie tegoroczny turniej “StarCrafta II” podczas IEM Katowice, który odbędzie się pomiędzy 24 lutego a 1 marca.

W 2021 roku po raz pierwszy w katowickim Spodku będziemy mogli obejrzeć finał Mistrzostw Świata “StarCrafta II” (fot. Aleksandra Grendys)

Zmiana miejsca rozgrywania finału to dobra informacja dla polskich kibiców. Katowicki Spodek od 2013 roku gościł rozgrywki “StarCrafta II”, jednak ranga turnieju była niższa. Natomiast podczas wielkich finałów Intel Extreme Masters w 2021 roku, będziemy mogli oglądać zmagania o tytuł Mistrza Świata “StarCrafta II”, o który do tej pory zawodnicy co roku w listopadzie rywalizowali w amerykańskim Anaheim podczas BlizzConu. Jednocześnie ta decyzja pokazuje, że Blizzard pozbywa się swoich esportowych wydarzeń. Z tego powodu zlikwidowano już rozgrywki “Heroes of the Storm” i mocno ograniczono Overwatch World Cup, czyli Mistrzostwa Świata w “Overwatcha”. Na szczęście, przekazanie opieki nad rozgrywkami “StarCrafta II” i “Warcrafta III” dają zawodnikom tych esportowych tytułów większą pewność co do stabilności rozgrywek przez następne 3 lata. | CHIP