EU wymusi jeden standard ładowarek

W przyjętej w 2014 roku dyrektywie Radio Equipment Directive, Unia Europejska podjęła starania o ujednolicenie urządzeń ładujących telefony komórkowe. Udało się osiągnąć częściowy sukces – z ponad 13 używanych wtedy standardów złącz do ładowania dziś zostały tylko trzy: micro USB, USB C i Lightning. O ile jednak poprzednim razem UE poszło drogą zachęcania producentów do podjęcia decyzji o przejściu na standardowe rozwiązania, teraz zmiany mają być obowiązkowe.
EU wymusi jeden standard ładowarek

Parlament Europejski uznał, że podstawowym problemem do rozwiązania pozostaje gigantyczny nadmiar ładowarek – nie samych przewodów, ale faktycznych zasilaczy – dlatego nowe prawo ma zmierzać w kierunku ujednolicenia standardu ładowania nie tylko od strony złączy, ale też parametrów prądu oraz komunikacji między zasilaczem a urządzeniem. W planach jest też zakaz dodawania zasilaczy do nowych telefonów, mający wymusić na klientach używanie już posiadanych ładowarek.

lightning
Czy Apple zostanie zmuszone do używania złączy USB C? (fot. Apple)

Unia pochyliła się także nad ładowaniem bezprzewodowym, w przyjętej uchwale zalecając Komisji Europejskiej podjęcie kroków zmierzających do zapewnienia jak najszerszej kompatybilności urządzeń wykorzystujących tą technologię.

W trakcie konsultacji i dyskusji przed podjęciem uchwały bardzo mocno oponował przeciwko niej Apple. Firma przekonywała, że wymuszenie jednego standardu zmniejszy innowacyjność, a konieczność wymiany przez użytkowników smartfonów Apple kabli i akcesoriów ze złączem Lightning na nowe zaowocuje wytworzeniem wielkiej ilości elektrośmieci. | CHIP

Więcej:bezcatnews