Nie żyje Christopher Tolkien. Strażnik Śródziemia

Christopher Tolkien był najmłodszym synem Johna Ronalda Reuela Tolkiena, autora “Hobbita, czyli tam i z powrotem”, “Władcy Pierścieni” i “Silmarillionu” (tę książkę przygotował do druku właśnie jego syn Christopher Tolkien) oraz kilku krótkich form związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia.
Christopher Tolkien
Christopher Tolkien

To właśnie najmłodszy syn J.R.R. Tolkiena opracował mapę Śródziemia dołączoną do pierwszego wydania „Drużyny pierścienia” z 1954 r.

Jako trzeci, najmłodszy syn, po śmierci ojca zajął się edycją i publikacją notatek pozostałych po śmierci ojca, które opisywały legendy Śródziemia. Staraniu Christophera Tolkiena (i pomocy Guya Gavriela Kaya) zawdzięczamy pierwsze wydanie, w 1977 r., zbioru opowieści ostatecznie zatytułowanych “Silmarillion”. Redagował także “Niedokończone opowieści” oraz wielotomową “Historię Śródziemia”. Aż do sierpnia 2017 Christopher Tolkien zajmował stanowisko dyrektora Tolkien Estate i Tolkien Trust.


Jako redakcja mamy świadomość, że nie jest to informacja wpasowująca się w charakter naszego portalu, ale dla wszystkich miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena, do których się zaliczamy, to ważna wiadomość. Odszedł człowiek, który dbał o to, by Hobbit zawsze doszedł tam i z powrotem. | CHIP

Więcej:Tolkien