Nowy teleskop wykonał superszczegółowe zdjęcia Słońca

Mieszczący się na hawajskiej wyspie Maui ośrodek badawczy National Science Foundation imienia Daniela K. Inouye’a uzyskał pierwsze zdjęcia ze znajdującego się w końcowej fazie uruchamiania nowego, czterometrowego teleskopu solarnego. Nowy instrument pozwala wykonywać zdjęcia powierzchni Słońca o niespotykanej dotąd rozdzielczości, dzięki którym będzie możliwe znacznie lepsze poznanie mechanizmów zachodzących w naszej gwieździe.
Nowy teleskop wykonał superszczegółowe zdjęcia Słońca

Teleskop wyposażony jest w zwierciadło o średnicy 4 metrów – największe na świecie wśród teleskopów solarnych. Kluczowym elementem urządzenia jest system chłodzenia, którego zadaniem jest rozproszenie ogromnej ilości 13 kilowatów ciepła generowanego przez skupione w teleskopie promienie Słońca. Tłoczone przez rurociąg składający się z niemal 14 km rur chłodziwo rozprowadza ciepło w obiektach laboratorium, wytracając je też w tworzącym się nocą lodzie.

[banner slot=”text”]

Dla uzyskania wysokiej jakości obrazu konieczne jest minimalizacja wpływu atmosfery ziemskiej. Jednym ze sposobów na to jest umieszczenie teleskopu na szczycie góry Haleakalā, na wysokości ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Drugi to zastosowanie najnowszego systemu optyki adaptacyjnej, kompensującej rozmycie powodowane przez ruch atmosfery. Uzupełnieniem całości jest system niezwykle precyzyjnego naprowadzania i ustawiania ostrości, pozwalający uniknąć dystorsji powodowanej przez masy powietrza. | CHIP