Raport płacowy: dla fachowca IT nawet 45 tys. brutto miesięcznie. Na etat.

“Raport płacowy” przygotowany przez Hays Polska potwierdza, że rynek pracownika – zjawisko obserwowane od kilku lat – ma się świetnie. Z rocznego podsumowania wynika, że z optymizmem patrzą w przyszłość pracownicy IT, osoby zatrudnione w działach badawczo-rozwojowych firm, specjaliści do spraw finansowych oraz osoby zajmujące się rekrutacją bądź pracujące w działach HR. Mniej powodów do optymizmu mają pracownicy administracji państwowej oraz służby zdrowia.
Raport
Raport

Raport

Jak wynika z raportu aż 94 proc. firm z branży IT planuje w 2020 r. zatrudnić kolejne osoby. Na najlepsze pensje mogą liczyć specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Stawka menedżera w tym przypadku to nawet 45 tys. brutto miesięcznie (według danych ubiegłorocznych) w przypadku zatrudnienia na etat. Podobne maksymalne zarobki osiągają zarządzający rozwojem systemów. W zeszłym roku to właśnie w działach związanych z bezpieczeństwem systemów IT odnotowano najwyższy, bo 20-proc. wzrost wynagrodzeń. Płace  developerów, testerów i innych osób związanych z rozwojem oprogramowania również wzrosły, ale tylko o kilka procent.

Raport

“Raport płacowy” –  fachowcy IT zatrudniani hurtem

Wzrost stawek bierze się przede wszystkim z niedoborów kadrowych. Fachowców brak. A pracodawcy coraz częściej decydują się na budowę własnych działów, zatrudniając nawet kilkanaście, czasami kilkadziesiąt osób. Według osób opracowujących “Raport płacowy” ten trend utrzyma się w 2020 r.

Największe szanse na zatrudnienie i wynegocjowanie wysokiego wynagrodzenia mają fachowcy pracujący jako data scientist, data modeler oraz zajmujący się analizą danych. W przypadku programistów przebierać w ofertach jak w ulęgałkach mogą specjaliści Java, .NET, technologi mobilnych, testerzy automatyczni, a także eksperci SAP-a, systemów Microsoftu i innych ERP, a także od chmur Google’a, AWS i Azure.

Pracodawcom “Raport płacowy” przynosi wieści niedobre – aż 38 proc. osób zatrudnionych na różnych stanowiskach branży IT rozważa w tym roku zmianę pracy. Nic więc dziwnego, że aż 88 proc. pracodawców spodziewa się problemów ze znalezieniem fachowców IT. Na rynku jest po prostu za mało kandydatów. Problemu  nie rozwiązują szybkie kursy kodowania, bo potrzebni są najczęściej fachowcy z doświadczeniem i znajomością różnych systemów i różnych języków.

Co może skusić ewentualnego kandydata? Przed wszystkim ciekawy projekt, (68 proc.), perspektywa rozwoju kariery (42 proc.) oraz elastyczny czas pracy, w tym możliwość pracy zdalnej. (38 proc.). O owocowych piątkach i fit pakietach nawet nie warto wspominać. To oczywista oczywistość. | CHIP

Więcej:itraport