fiskalne

Spóźniona pluskwa milenijna zaatakowała drukarki fiskalne?

Problem z wystawieniem paragonu fiskalnego mają użytkownicy drukarek Delio producenta urządzeń fiskalnych Novitus. Firma podkreśla, że przez 25 lat swojego istnienia sprzedała ponad milion urządzeń i nigdy do tej pory nie zawiodła klientów. Niestety, aby uruchomić urządzenie trzeba pofatygować się do serwisu.

Drukarki fiskalne Delio zrobiły użytkownikom nieprzyjemną noworoczną niespodziankę. Firma Novitus na swojej stronie przyznała, że w jednym z jej urządzeń pojawił się problem uniemożliwiający wystawianie paragonów z właściwą datą. W oświadczeniu możemy przeczytać:

W dniu 1 stycznia 2020 w drukarkach DELIO wystąpił „błąd zegara” blokujący możliwość wystawienia paragonów z właściwą datą. Błąd został już zlokalizowany i określono sposób jego naprawy. Niestety niemożliwe jest dokonanie naprawy u Klienta i konieczna jest interwencja serwisu producenta.

Co oznacza to dla klientów? Po pierwsze, niemożność prowadzenia sprzedaży. Polskie prawo nie umożliwia sprzedaży detalicznej bez stosowania urządzenia fiskalnego. I nie ma znaczenia powód unieruchomienia kasy lub drukarki. Po drugie, konieczność pofatygowania się do serwisu z urządzeniem. 

Reklama

Kwestię sprzedaży regulują przepisy zawarte w art. 111 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, od którego nie ma żadnych odstępstw. Przepis ten mówi wprost:

Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej.
W przypadku gdy ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.

Jedynym więc wyjściem jest zastosowanie urządzenia rezerwowego. Ale to nie wszystko. O zmianie urządzenia na rezerwowe podatnik musi powiadomić urząd skarbowy, wysyłając informacje o awarii i zamianie kasy rejestrującej na rezerwową, a po naprawie kasy należy do urzędu wysłać kolejne „Zawiadomienie podatnika o miejscu instalacji kasy fiskalnej”. Nie obejdzie się też bez powiadomienia urzędu o samej awarii, nawet gdyby sprzedawca zdecydował się nie sięgać po kasę rezerwową (o ile ją ma). Do urzędu należy bowiem złożyć także pismo o przerwie w ewidencjonowaniu sprzedaży przez urządzenie fiskalne.

O problemach z kasami poinformowały m.in. Multikino, Zoomax czy sklep prowadzony przez klub Legia Warszawa. Problem może dotyczyć kilku tysięcy urządzeń. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Sprzedajesz, używając smartfonu jako kasy fiskalnej?

4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.