Unicode pokazało zestaw nowych emoji

Unicode pokazało zestaw 117 nowych emoji. Poza wspomnianym misiem polarnym pojawiły się także symbole przedstawiające przytulające się osoby, wojowników Ninja (o różnym kolorze skóry), osoby w ślubnym welonie – zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale także kolorowa piniata (z hiszp. piñata), pickup i flaga społeczności transgenderowej.
emoji
emoji

Jak pisze serwis BBC nowy zestaw spodobał się społeczność osób nieheteronormatywnych. Anna Lytical, cytowana przez serwis BBC, który określił ją “samozwańczą drag queen”, powiedziała, że ​​”nowe emoji są reprezentatywne dla szerszego grona ludzi i dały głos osobom zmarginalizowanym”.

Konsorcjum Unicode to organizacja non-profit z siedzibą w Kalifornii, która odpowiada za to, jakie grafiki będą dostępne na urządzeniach z systemami Apple’a i z Androidem.

Poza przychylnymi komentarzami pojawiły się też głosy niezadowolenia. Jak pisze BBC niektórzy komentujący zauważają, że w nowym zestawie zabrakło większej ilości piktogramów przedstawiających rodziny mieszane rasowo oraz większego wyboru fryzur w ilustracjach przedstawiających ludzi.

Konsorcjum nie podało jeszcze dokładnej daty udostępnienia emoji na urządzeniach użytkowników. W przypadku urządzeń Apple pojawiają się wraz z jesienną aktualizacją systemu.

Emotikony czy emoji?

Emotikony to mówiąc krótko przodkowie obecnych emoji. Emotikony są starsze o mniej więcej 20 lat. I choć jedne i drugie służą do wyrażenia emocji w graficznej formie symbolicznej, to te pierwsze uzyskiwane są wprost z klawiatury, drugie są już zaawansowaną formą graficzną wymagającą użycia kodowania w standardzie Unicode.

Oto zwykły emotikon oznaczający uśmiech – 🙂
w wersji emoji będzie wyglądać tak: :slightly_smiling_face:

Emoji dają większe możliwości wyrażania emocji i prezentacji tych obiektów, które trudno byłoby w formie graficznej przedstawić stosując znaki wprowadzane wprost z klawiatury. 

[banner slot=”text”]

Konsorcjum Unicode zbiera propozycje dotyczące tego, jakie nowe symbole powinny zostać uwzględnione w standardzie. Kryteria wyboru zostały ściśle określone na podstronie Unicode, ale nie są skomplikowane. Obowiązują trzy podstawowe zasady. Pierwsza, emoji ma wyglądać dobrze w małym rozmiarze (nie może być to więc jakiś bardzo skomplikowany symbol). Druga – emoji musi dotyczyć czegoś, co da się opisać za pomocą obrazka (ale znając pomysłowość internautów wszystko się da), a nie ma jeszcze swojej graficznej reprezentacji. Trzecia – pomysłodawca ma dowieść, że nowe emoji będzie używane przez dużą liczbę osób.
Jeśli jest coś co według was zasługuje na własne emoji, nie wahajcie się wysłać propozycji. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Facebook i Instagram blokują konta za używanie emoji warzyw i owoców