emoji

Unicode pokazało zestaw nowych emoji

Unicode pokazało zestaw 117 nowych emoji. Poza wspomnianym misiem polarnym pojawiły się także symbole przedstawiające przytulające się osoby, wojowników Ninja (o różnym kolorze skóry), osoby w ślubnym welonie – zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale także kolorowa piniata (z hiszp. piñata), pickup i flaga społeczności transgenderowej.

Jak pisze serwis BBC nowy zestaw spodobał się społeczność osób nieheteronormatywnych. Anna Lytical, cytowana przez serwis BBC, który określił ją „samozwańczą drag queen”, powiedziała, że ​​”nowe emoji są reprezentatywne dla szerszego grona ludzi i dały głos osobom zmarginalizowanym”.

Konsorcjum Unicode to organizacja non-profit z siedzibą w Kalifornii, która odpowiada za to, jakie grafiki będą dostępne na urządzeniach z systemami Apple’a i z Androidem.

Poza przychylnymi komentarzami pojawiły się też głosy niezadowolenia. Jak pisze BBC niektórzy komentujący zauważają, że w nowym zestawie zabrakło większej ilości piktogramów przedstawiających rodziny mieszane rasowo oraz większego wyboru fryzur w ilustracjach przedstawiających ludzi.

Konsorcjum nie podało jeszcze dokładnej daty udostępnienia emoji na urządzeniach użytkowników. W przypadku urządzeń Apple pojawiają się wraz z jesienną aktualizacją systemu.

Emotikony czy emoji?

Emotikony to mówiąc krótko przodkowie obecnych emoji. Emotikony są starsze o mniej więcej 20 lat. I choć jedne i drugie służą do wyrażenia emocji w graficznej formie symbolicznej, to te pierwsze uzyskiwane są wprost z klawiatury, drugie są już zaawansowaną formą graficzną wymagającą użycia kodowania w standardzie Unicode.

Oto zwykły emotikon oznaczający uśmiech – 🙂
w wersji emoji będzie wyglądać tak: :slightly_smiling_face:

Emoji dają większe możliwości wyrażania emocji i prezentacji tych obiektów, które trudno byłoby w formie graficznej przedstawić stosując znaki wprowadzane wprost z klawiatury. 

Konsorcjum Unicode zbiera propozycje dotyczące tego, jakie nowe symbole powinny zostać uwzględnione w standardzie. Kryteria wyboru zostały ściśle określone na podstronie Unicode, ale nie są skomplikowane. Obowiązują trzy podstawowe zasady. Pierwsza, emoji ma wyglądać dobrze w małym rozmiarze (nie może być to więc jakiś bardzo skomplikowany symbol). Druga – emoji musi dotyczyć czegoś, co da się opisać za pomocą obrazka (ale znając pomysłowość internautów wszystko się da), a nie ma jeszcze swojej graficznej reprezentacji. Trzecia – pomysłodawca ma dowieść, że nowe emoji będzie używane przez dużą liczbę osób.
Jeśli jest coś co według was zasługuje na własne emoji, nie wahajcie się wysłać propozycji. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Facebook i Instagram blokują konta za używanie emoji warzyw i owoców