Rozsuwany ekran jest lepszy od składanego

Producenci smartfonów wciąż poszukują sposobu na to, żeby wyróżnić swój produkt wśród dziesiątków niemal identycznych urządzeń. Szukają też pomysłu na to, jak przekonać klienta, że ich telefon jest lepszy od tego, który już ma w kieszeni. W tym momencie takim pomysłem wydają się być smartfony ze składanymi ekranami, mocno promowane przez Samsunga, Motorolę oraz innych producentów.
Rozsuwany ekran jest lepszy od składanego

Niestety, jak na razie wszystko, co ta forma urządzeń ma do zaoferowania, a więc większa powierzchnia ekranu w mniejszej obudowie jest niwelowane przez szereg wad i problemów. Po pierwsze, żeby w ogóle skorzystać z telefonu (odpowiedzieć na wiadomość, zrobić zdjęcie, sprawdzić drogę) trzeba go najpierw rozłożyć – złożony telefon ma funkcjonalność smartwatcha. Po drugie, składane wyświetlacze są bardzo delikatne i jak do tej pory we wszystkich dostępnych na rynku urządzeniach sprawiają problemy, szybko zużywając się i uszkadzając w miejscu załamania. TCL ma na to sposób.

Koncepcyjny smartfon chińskiej firmy miał prawdopodobnie zostać zaprezentowany podczas targów MWC w Barcelonie, które jednak zostały w tym roku odwołane. Do sieci trafiły jednak rendery, pokazujące nowatorski, ciekawy pomysł w którym ekran nie jest rozkładany, tylko rozsuwany. Takie rozwiązanie sprawia, że elastyczny ekran smartfonu nie jest w żadnym miejscu narażony na łamanie, jest jedynie łagodnie zaginany, a jego nadmiarowa część, kiedy nie jest używana, pozostaje bezpiecznie ukryta wewnątrz obudowy.

[banner slot=”text”]

Co więcej, z ergonomicznego punktu widzenia, w przypadku zastosowania takiego mechanizmu rozszerzania ekranu użytkownik nie musi iść na żadne kompromisy. Przez cały czas ma do dyspozycji smartfon nie odbiegający rozmiarami i funkcjonalnością od obecnych urządzeń, oferując duży ekran do czytania i wprowadzania danych, bez konieczności otwierania czegokolwiek. Kiedy natomiast będzie to wygodne i potrzebne, wystarczy rozsunąć obudowę, żeby podwoić powierzchnię dostępnego ekranu.

Najprawdopodobniej przygotowany przez TCL smartfon nie ma trafić do produkcji i sprzedaży, bo firma jest znana z opracowywania interesujących urządzeń koncepcyjnych, które nie są dalej rozwijane. Istnieje jednak szansa, że opracowany i wypróbowany przez TCL ekran i mechanizm jego rozsuwania trafią do konstrukcji innych firm. | CHIP