Informacje o AM5, czyli nowym gnieździe AMD dla procesorów Ryzenów

Ostatnio poznaliśmy plany AMD na mobilne procesory Ryzen, a dziś trafiły do nas pierwsze informacje o AM5, czyli następcy gniazda AM4, z którego teraz korzysta cała rodzina desktopowych procesorów Ryzen.
AM5
AM5

AMD przez ofensywę Intela w postaci procesorów Intel Core 12. generacji Alder Lake-S oraz nowego gniazda LGA1700 musi przygotować stosowną odpowiedź na konkurencję, którą będzie właśnie platforma AM5. Ta wedle najnowszych informacji spóźni się o cały rok na nowogeneracyjną imprezę, jako że zadebiutuje ponoć razem z procesorami o kryptonimie Raphael pod koniec 2022 roku, podczas gdy Intel jeszcze w tym rozpocznie podbój rynku nową generacją sprzętu. Ten przyniesie wsparcie DDR5 i PCIe 5.0, co dla AMD może okazać się druzgocące na tle dominacji przez ostatnie lata.

Czytaj też: Profil Zaufany ma już 11 mln Polaków

Na AM5, kompatybilność z pamięciami DDR5 i tym samym płyty z chipsetami serii 600 w wykonaniu AMD poczekamy bowiem zapewne jeszcze grubo ponad rok. Co ciekawe, AMD ponoć nie planuje na nich początkową integrację interfejsu PCIe 5.0, pozostając przy PCIe 4.0. Do tej premiery doczekamy się z pewnością odświeżenia obecnego flagowego chipsetu, czyli X570S i najpewniej też procesorów Ryzen 6000 na podstawie 6 nm litografii i architektury Zen 3+.

Czytaj też: Wyciek Galaxy Tab A7 Lite Samsunga

Gniazdo AM5 AMD, czyli PCIe 4.0, DDR5 i

Dopiero procesory na bazie architektury Zen 4 doczekają się nowej podstawki AM5, porzucając wprawdzie AM4, ale nie tradycyjny dla obecnych Ryzenów kwadratowy kształt o rozmiarze 40 mm. Nie to, co Intel, który postawi w przypadku Alder Lake-S na prostokątne procesory. Tak przynajmniej twierdzi ExecutableFix.

Według niego AMD Socket AM5 sięgnie po LGA, czyli Land Grid Array, dzięki czemu firma pozbędzie się pinów na procesorach, przenosząc je na płytę główną. Intel praktykuje to od lat, a AMD mało z tym podejściem mały romans tylko przy platformie Quad FX z 2006 roku. Co ważne, gniazdo AM5 będzie miało 1718 pinów, czyli o 18 więcej niż wspomniany LGA1700 Intela.

Czytaj też: Macie GeForce GTX 600 lub 700? NVIDIA wkrótce o Was zapomni

AMD dokona poważnej aktualizacji interfejsów wejścia i wyjścia w platformie, wprowadzając wspomniane wsparcie dla pamięci DDR5 w formie tradycyjnych, dwukanałowych konfiguracji. Nieco może niepokoić brak planów wsparcia interfejsu PCIe 5.0, jako że AMD wprowadzając wcześniej PCIe 4.0 rozpoczęło dyskową rewolucję.