Błąd w iOS zmusza do wystawiania aplikacjom dobrych ocen?

W iOS odkryto lukę pozwalającą programistom tworzyć aplikacje, które otworzą się jedynie wtedy, gdy użytkownik przyzna im w AppStore 5 gwiazdek. Niezły sposób na dobre oceny.
iphone app store ios
iphone app store ios

Błąd w iOS – albo 5 gwiazdek, albo nie skorzystasz z aplikacji

Jak sprawić, by aplikacja w sklepie miała wysokie oceny? Można po prostu stworzyć dobrą apkę, na którą użytkownicy nie będą mogli narzekać. Po co jednak się wysilać, skoro luka w iOS pozwala na uzyskanie świetnych ocen bez zbędnych poprawek i ulepszeń. Okazuje się bowiem, że w AppStore znaleziono aplikacje, które właśnie z tego korzystają. Pierwszą zauważoną jest UPNP Xtreme. Kosta Eleftheriou znany z krytykowania AppStore zamieścił na Twitterze filmik, który pokazuje, jak ten błąd działa w praktyce.

Czytaj też: Redmi Note 10 Pro 5G zaprezentowany oficjalnie. Czym może pochwalić się ten model?

Od razu po uruchomieniu aplikacji pojawia się okienko oceny w AppStore. Nie można jednak go zamknąć, by spokojnie skorzystać z apki. W tym wypadku konieczne jest ocenienie jej na 5 gwiazdek, dopiero wówczas okno dialogowe się zamknie i będzie można korzystać z programu. Ta konkretna aplikacja ma w AppStore przeszło 15 mln pobrań generując miliony dolarów przychodu.

Czytaj też: lajt mobile daje 300 GB za 30 zł. Gdzie jest haczyk?

Eleftheriou zauważa na Twitterze, że każdy programista w bardzo łatwy sposób jest w stanie skorzystać z tej luki, więc nie dotyczy to jedynie wspomnianej aplikacji. Wyskakujące okienko nie jest też fałszywe. To prawdziwy interfejs API do oceny, który Apple udostępnia programistom. Eleftheriou dodaje również, że w ciągu ostatnich miesięcy odkrył bardzo wiele aplikacji wykorzystujących ten błąd. Nie wszystkie jednak zostały usunięte. UPNP Xtreme zniknął już co prawda z AppStore, ale nie wiadomo, jak wiele innych programów zdobywa dobre oceny w ten sposób.