Blue Origin wyśle turystów w kosmos. Rusza sprzedaż biletów

5 maja prywatna firma kosmiczna Blue Origin, związana z założycielem Amazona, czyli Jeffem Bezosem, dostarczy nowych informacji dotyczących rezerwacji miejsc na loty w kosmos.
Blue Origin wyśle turystów w kosmos. Rusza sprzedaż biletów

Blue Origin wykonała jak do tej pory 15 lotów testowych boostera New Shepard, z czego 14 zakończyło się sukcesem. New Shepard jest napędem wielokrotnego użytku i został wykorzystany po raz pierwszy w 2015 roku. Warto jednak mieć na uwadze, iż żaden z lotów nie miał załogowego charakteru.

Suborbitalny lot kosmiczny organizowany przez Blue Origin będzie trwał nieco ponad 10 minut i zabierze płacących pasażerów na wysokość około 100 kilometrów od powierzchni Ziemi. Stamtąd turyści będą mogli podziwiać majestatyczne widoki oraz doświadczyć krótkiego pobytu w stanie nieważkości wraz z innymi załogantami 6-osobowych kapsuł. Następnie skierują się w stronę Ziemi, a opadanie statku będzie spowolnione dzięki spadochronom, które mają doprowadzić do bezpiecznego osadzenia na pustyni w pobliżu kosmodromu Blue Origin.

Blue Origin nie podaje konkretnych cen swoich usług, ale pojedynczy lot powinien kosztować ok. 250 tysięcy dolarów

Przedstawiciele Blue Origin podgrzali atmosferę wokół turystycznych lotów w kosmos, wrzucając krótkie wideo na Twittera. Zamieścili też opis sugerujący, że wkrótce pojawi się więcej szczegółów na temat organizacji tego typu wydarzeń.  W ubiegłym  tygodniu pojawił się z kolei internetowy formularz, dzięki któremu potencjalni turyści mogliby załapać się na pierwsze bilety. Jak się zapewne domyślacie, nie będzie to tania atrakcja. Bo choć firma nigdy nie dzieliła się konkretnymi kwotami, to zawsze pojawiały się głosy, że ceny lotów będą „konkurencyjne”. Przypuszczalnie powinny one wynieść około 250 000 dolarów, co byłoby taką samą ceną jak w przypadku Virgin Galactic.

Z drugiej strony pojawiły się pogłoski, jakoby stworzenie internetowego formularza związanego z rejestracją miało jedynie posłużyć do oceny zainteresowania usługami świadczonymi przez Blue Origin. Co ciekawe, nie wszystkie tego typu loty loty mają mieć czysto komercyjny charakter. Profesor nauk ścisłych i analityk danych lotniczych znajdą się w czteroosobowej załodze, która jeszcze w 2021 roku poleci na orbitę okołoziemską dzięki SpaceX. Akcja będzie miała charytatywny, badawczy charakter. W 2022 roku do gry ma natomiast wejść wspomniana Virgin Galactic, która w 2021 zorganizuje pierwszy, testowy lot z ludźmi na pokładzie.