Najwidoczniej tanio, to było. Ceny telewizorów Smart również wzrosły

Rynek technologii dręczą od dłuższego czasu zarówno problemy z cenami, jak i dostępnością, co odzwierciedlają dotychczas pozostające w cieniu ceny telewizorów Smart. Jednak braki na rynku układów krzemowych dotkną tak naprawdę wszystko, co ma ekran.
ceny telewizorów Smart również wzrosły
ceny telewizorów Smart również wzrosły

Na obecny stan sytuacji na rynku pod kątem niższej podaży i wyższych cen wpływa głównie pandemiczna rzeczywistość. Ta nie tylko spowolniła linie produkcyjne na całym świecie, ale też uwięziła miliony w domach, gdzie coś przecież trzeba robić. Dlatego też coraz więcej ludzi zaczęło kupować nową elektronikę w myśl rozrywki i pracy, a producenci niestety przez problemy z dostawami i niższą siłą roboczą, musieli wstrzymać tradycyjny nakład produkcyjny.

Czytaj też: Test trzech modeli GeForce RTX 3080

Gdyby tego było mało, swoje trzy grosze do sytuacji dorzuciło nawet coś, co w ogólnym rozrachunku jest pozytywne, czyli premiera konsol nowej generacji. Największe problemy z podażą PlayStation 5, czy Xbox Series S|X już ewidentnie minęły, ale przecież razem z nową konsolą, przydałoby się przecież kupić też lepszy ekran, co nie?

Czytaj też: Pokolenie Z radzi: odstawmy smartfony, żeby żyć lepiej

Stąd właśnie wzięły się podwyżki cen poszczególnych modeli i pozostaje się tylko cieszyć, że nie tak ogromne, jak na rynku kart graficznych, gdzie zarówno nowe, jak i stare sprzęty podrożały przynajmniej dwukrotnie. Telewizory smart to jednak inna bajka, bo nie dotyczy ich ostatni “boom na kryptowaluty”, który doprowadził rynek GPU do tak okropnego stanu.

Jak pisaliśmy wczoraj:

Już w styczniu podwyżki były znaczące, ale był to dopiero zalążek tego, co wydarzyło się w następnych miesiącach. Finalnie można powiedzieć, że karty graficzna podrożały nawet ponad trzykrotnie, co dotyczy zwłaszcza podstawowych cen określonych modeli. Średnio rodzina RTX 3000 podrożała o wspomniane 300%, podczas gdy Radeony RX 6000 zaliczyły nieco bardziej optymistyczny wzrost średnio o 200%.

Podwyżki czekają wszystko, co ma ekran, a to przez problemy z dostępnością układów krzemowych

Czytaj też: Zintegrowane układy zmiany napięcia DDR5 Samsunga oficjalnie

Jak oceniła w najnowszym raporcie na temat rynku firma badawcza NPD (via CNBC), ceny Smart TV wzrosły już o 30% w porównaniu do pierwszych miesięcy 2020 roku. To jednak nie koniec, bo podobny wzrost cen dotknie wszystko, co ma ekran, a więc obejmuje to smartfony, zestawy VR, laptopy, czy monitory. Najgorsze jest to, że na horyzoncie nie widać poprawy i najpewniej nic nie zmieni się aż do końca bieżącego roku.