ASUS Chromebook Detachable CM3 to tablet, laptop i notatnik w jednym

Chromebooki to względnie tanie urządzenia oferujące stosunkowo niewiele w ogólnym rozrachunku i w porównaniu do takiego Windowsa, czy Linuxa. Jednak dzięki nim praca online w środowisku Google w niskim budżecie jest dla każdego na wyciągnięcie ręki. Przykładem takiego Chromebooka, który ma sporo do zaoferowania w cenie 349$ (około 1280 złotych) jest najnowszy ASUS Chromebook Detachable CM3.
Chromebook Detachable CM3 ASUS specyfikacja, Chromebook Detachable CM3 ASUS, Chromebook Detachable CM3, Detachable CM3
Chromebook Detachable CM3 ASUS specyfikacja, Chromebook Detachable CM3 ASUS, Chromebook Detachable CM3, Detachable CM3

Większość z chromebooków jest po prostu zwyczajnym laptopem, dlatego to, co wyróżnia nowy Detachable CM3 to przede wszystkim jego odczepiany ekran, który czyni go tabletem, a nawet cyfrowym szkicownikiem. Co prawda, w 2018 roku na runku pojawił się już Chromebook w formie tabletu, czyli Chromebook Tab 10, ale… no właśnie, ale był on wyposażony tylko w rysik, a przez to tradycyjne pisanie na nim mogło być uciążliwe, szczególnie podczas pracy online. Tak więc, z myślą o wszechstronności Chromebooków, Asus stworzył model Chromebook Detachable CM3.

Specyfikacja ASUS Chromebook Detachable CM3

Sercem tego Chromebooka jest chipset MediaTek MTK8183, który składa się z ośmiu rdzeni CPU i rdzenia graficznego Mali-G72 MP3. Do tego mamy 4 GB pamięci RAM i 64/128 GB pamięci wewnętrznej eMMC oraz łączność Wi-Fi 802.11ac do pracy, nauki i grania online, a także łączność Bluetooth 4.2. Chromebook ładujemy za pomocą portu USB 2.0 typu C, a jego wytrzymałość, według producenta, wynosi 12 godzin pracy na jednym pełnym ładowaniu.

Chromebook Detachable CM3 o grubości 7,9 mm jest wyposażony w 10,5-calowy ekran na bazie matrycy IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli oraz jasności 320 nitów, która pokrywa 118% palety sRGB. Na przodzie urządzenia znalazła się przednia kamerka o rozdzielczości 2 Mpx, a na jego tyle aparat o rozdzielczości 8 Mpx. Tam nie zabrakło również głośników stereo oraz złącza Combo jack do podłączania urządzeń audio.

Czytaj też: Nowy Lenovo Yoga Pad Pro spełni nawet funkcję drugiego monitora

Klawiatura Detachable CM3 z przełącznikami o drodze pracy 1,5 mm łączy się z tabletem przez interfejs o nazwie Pogo Pin. Po jej zamontowaniu unosi ona się względem biurka o 6 stopni, zapewniając wyższy komfort pisania. Do przymocowania jest również magnetyczna podstawka, która ma zapewnić nam wygodny kąt widzenia w ustawieniu pionowym czy też poziomym. Jeśli chodzi o rysik, to ładuje się on od razu po umieszczeniu go w specjalnym miejscu w obudowie.

Czytaj też: Redmi Note 8 2021 przedstawiony oficjalnie

ASUS Chromebook Detachable CM3 ma pełen dostęp do sklepu z aplikacjami Google Play, a także do poczty Gmail, Dokumentów, Dysku, Kalendarza czy Meeta. Możemy również korzystać z Asystenta głosowego Google. Całość dopełnia 12-miesięczna subskrypcja usługi Google One z 100 GB zapleczem pojemnościowym.