Digger Finger może zmienić oblicze archeologii. Co potrafi robotyczny palec?

Naukowcy z MIT postanowili stworzyć robota, który umożliwia uzyskanie widoku obiektów znajdujących się pod ziemią. Digger Finger jest kontynuacją prac tego samego zespołu nad tzw. GelSight.
Digger Finger może zmienić oblicze archeologii. Co potrafi robotyczny palec?

Rzeczony czujnik składa się z przezroczystego żelu pokrytego odblaskową membraną, która wykorzystuje diody LED do tworzenia unikalnych wzorów światła powstałych za sprawą interakcji z obiektami. Wchodząca w skład zestawu kamera analizuje te wzory i może dzięki temu mierzyć trójwymiarowy kształt, funkcjonując w formie wirtualnego zmysłu dotyku.

Autorzy projektu wykorzystali technologię GelSight i wprowadzili do niej kilka modyfikacji. Wiązało się to z uformowaniem robota w kształt cienkiego cylindra oraz zamianą dwóch z trzech diod LED. Następnie naukowcy zastosowali kolorową farbę fluorescencyjną. W ten sposób powstało urządzenie przypominające palec, montowane na robotycznym ramieniu. Jest ono w stanie przeszukiwać sypkie substancje, takie jak piasek czy ryż, stosując wibracje w celu eksploracji.

Digger Finger mógłby posłużyć do wykrywania bomb, a nawet zmian nowotworowych

Ustawienia, na których operuje Digger Finger, muszą być skonfigurowane w zależności od rodzaju materiału oraz rozmiaru i kształtu ziaren, przez które robot spróbuje się przebić. Zdaniem naukowców, opracowana przez nich metoda może wypełnić lukę w technologiach wykrywania obiektów znajdujących się pod ziemią. Robot mógłby więc stanowić alternatywę dla wszelkiego rodzaju radarów, które mają trudności w odróżnianiu np. kości i skał ukrytych pod powierzchnią. Edward Adelson, jeden z prowadzących badania, dodaje, iż mechaniczny palec wyposażony w zmysł dotyku mógłby również pomóc w wykrywaniu znajdujących się pod ziemią bomb.

Oprócz rozbrajania bomb i min lądowych, technologia ta mogłaby być również wykorzystywana do odszukiwania bądź kontroli zakopanych pod ziemią kabli. Jeśli chodzi o bardziej odległą perspektywę, to mówi się o dynamicznym rozwoju technologii opartej na sztucznym dotyku, która miałaby być na tyle zaawansowana, aby umożliwić np. wyczuwanie zmian nowotworowych znajdujących się pod skórą.