MediaTek Dimensity 900, czyli 6nm chipset dla średniaków z 5G

MediaTek zaprezentował właśnie dziś swój najnowszy chipset ze zintegrowanym z modemem 5G, który będzie zasilać głównie nadchodzące ze średniej półki smartfony. Oto przed Wami MediaTek Dimensity 900.
MediaTek Dimensity 900,Dimensity 900, specyfikacja MediaTek Dimensity 900
MediaTek Dimensity 900,Dimensity 900, specyfikacja MediaTek Dimensity 900

Nowy ośmiordzeniowy chipset Dimensity 900 został wyprodukowany z użyciem 6 nm procesu technologicznego, a wśród tych rdzeni znajdują się dwa Cortex-A78 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,4 GHz, zapewniające najwyższą wydajność oraz sześć Cortex-A55 o taktowaniu do 2,0 Hz, które stery przejmują w niewymagających sytuacjach obliczeniowych, gwarantują wyższą energooszczędność. Kwestię wydajności graficznej zapewnia z kolei GPU ARM Mali-G68 MC4, a całość dopina energooszczędny procesor do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją.

W praktycznym przełożeniu MediaTek Dimensity 900 pozwala na nagrywanie wideo 4K HDR przy 30 klatkach na sekundę, czy wykonywanie zdjęć matrycami o rozdzielczości do 108 Mpx. Ten nowy SoC zapewni również wystarczającą wydajność do działania wyświetlaczy o rozdzielczości Full HD+ i częstotliwości odświeżania 120 Hz, a na dodatek będzie w stanie okiełznać najnowsze standardy pamięci zarówno operacyjnej (RAM LPDDR5), jak i masowej w postaci UFS 3.1.

Co jeszcze oferuje nowy chipset Dimensity 900? Wyposażone w niego smartfony będą mogły pochwalić się obsługą Dual 5G, co znaczy, że będą w stanie pracować jednocześnie w dwóch sieciach 5G, ale kiedy zajdzie taka potrzeba, jedna z anten sięgnie po starszą generację sieci. Warto jeszcze dodać, że układ obsługuje także łączność Wi-Fi 6, Bluetooth w wersji 5 i GNSS.

Tajwańska firma nie ujawniła jeszcze daty premiery, ale według doniesień nowy chipset Dimensity 900 może zadebiutować na rynku w drugim kwartale 2021 roku. Modeli w niego wyposażonych możemy tym samym oczekiwać dopiero za kilka miesięcy.