Dogecoin poleci w kosmos. I to niemal dosłownie

SpaceX ma w przyszłym roku przeprowadzić misję DOGE-1, której celem będzie Księżyc. Przedsięwzięcie ma polegać na współpracy założonej przez Elona Muska firmy z Geometric Energy Corporation.
Dogecoin poleci w kosmos. I to niemal dosłownie

Celem będzie wysłanie 40-kilogramowego satelity na Srebrny Glob. Zostanie on przetransportowany za pośrednictwem rakiety Falcon 9 w pierwszym kwartale 2022 roku. Instrument ma być wykorzystywany do zbierania informacji dotyczących Księżyca za pomocą czujników i kamer pokładowych. Geometric Energy Corporation ogłosiła, że misja zostanie opłacona za pomocą Dogecoin. Nie ujawniono dokładnych kosztów, lecz sam fakt, że ta stworzona dla żartu kryptowaluta posłuży do tak poważnych transakcji pokazuje, jak potężnym narzędziem jest internet.

Elon Musk nie ukrywa swojego zamiłowania do Dogecoina, regularnie nawiązując do tej kryptowaluty na Twitterze. Co ciekawe, w prima aprilis południowoafrykański miliarder zasugerował ,że zamierza wysłać Dogecoina na Księżyc. Oczywiście, biorąc pod uwagę datę publikacji wpisu, mało kto wziął oświadczenie Muska na poważnie. Teraz okazuje się, że nie był to żart, lecz prawdziwy plan ekscentrycznego inwestora.

Dogecoin powstał w ramach żartu, lecz Elon Musk nie ukrywa sympatii do tej kryptowaluty

Tom Ochinero,  pełniący rolę przedstawiciela SpaceX, stwierdził, że opisywana misja będzie stanowiła przykład zastosowania kryptowaluty poza orbitą okołoziemską i ustanowi fundament dla handlu międzyplanetarnego. Z kolei dyrektor generalny Geometric Energy, Samuel Reid, dodał, iż jego firma – we współpracy ze SpaceX – przygotowała Dogecoina do roli waluty stosowanej w iście kosmicznych transakcjach.

Dogecoin jest cyfrową walutą typu peer-to-peer o otwartym kodzie źródłowym, która powstała jako żartobliwa alternatywa dla świata kryptowalut. Jej nazwa stanowi nawiązanie do internetowego mema przedstawiającego psa rasy Shiba Inu, który w ostatnich latach cieszył się ogromną popularnością. Kryptowaluta powstała w 2013 roku i przez długi czas nie miała niemal żadnej wartości, jednak ostatnio „wystrzeliła” i stała się czwartą co do wielkości kryptowalutą pod względem wartości rynkowej. O ile Bitcoin czy Ethereum są coraz szerzej akceptowane w formie płatności, tak Dogecoin jest wykorzystywany przez niewielką grupę ludzi. Działania SpaceX oraz Geometric Energy Corporation mogą to zmienić.